Facebook usuwa dzieła Rubensa z powodu... nagości

Kategorie: 

Źródło: Kunsthalle Hamburg

Jak donoszą brytyjskie media, Facebook usunął w ostatnim czasie sporą liczbę postów zawierających zdjęcia arcydzieł wybitnych flamandzkich artystów, w tym słynnego Rubensa. Serwis argumentuje swoje działania nagością widoczną na obrazach.

Flamandzka organizacja turystyczna Toerisme Vlaanderen wystosowała oficjalny list do właściciela Facebooka, Marka Zuckerberga, w którym wyraża swoje ubolewanie z powodu usunięcia dzieł Rubensa i innych artystów barokowych. Przedstawiciele organizacji otwarcie przyznają, że cenzura narzucona przez platformę "utrudnia im życie". Pod listem podpisało się większość flamandzkich muzeów, które popierają działalność Tourisme Vlaanderen.

Peter Paul Rubens "Osądzenie Paryża,”  - Źródło: Museo Nacional del Prado, Madrid

Brussels Times twierdzi, że organizacja turystyczna próbuje wykorzystać ostatnie działania Facebooka na swoją korzyść, licząc, że rozgłos medialny zachęci większą rzeszę turystów do odwiedzania flamandzkich muzeów. Samo postępowanie platformy Zuckerberga może z kolei zastanawiać.

Peter Paul Rubens “Autoportret” - Źródło: KHM-Museumsverband

W obecnych czasach, gdy nagość stała się niemalże nieodłącznym elementem współczesnej kultury popularno-masowej, XVII-wieczne obrazy nie powinny szokować i bulwersować obserwujących. Trudno też jednoznacznie uznawać Facebooka za obrońcę cnót i zasad moralnych, jako że całkiem niedawno głośno było o filmie, na którym znęcano się nad niemowlakiem, a serwis nie spieszył się z podjęciem jakichkolwiek kroków. Cóż, być może powody są zupełnie inne, a rzekoma nagość jest tylko przykrywką. W końcu, gdy nie wiadomo o co chodzi...

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Odważniak

Fejs stał się nudny, jak

Fejs stał się nudny, jak flaki z olejem, odkąd twórcy algorytmów myślą, że wiedzą lepiej ode mnie, czego chcę. Kiedy oś czasu była oparta na czasie i widać było co kto wrzuca, było fajnie. Odkąd widzę tylko podobne do tego, co lubię jest nuuuuuda. A kliknij jakiegoś kotka niechcący, będziesz zalany kotkami do porzygu, już nie wspomnę o blokowaniu niewygodnych postów z np. Jordanem Petersonem, albo Paulem Josephem Watsonem. Jak gadam z Mama przez fb, to dopóki mówimy o pierdołach życiowych jest ok, kiedy tylko wchodzimy na politykę, filozofię, czy medycynę alternatywną, ten badziew rozłącza co 2 minuty. Już mamy z tego bekę i na początku jest tekst,  nie gadaj o polityce, bo nas wyrzucą.

Z innej beczki. Gdyby tak spora ilość ludzi zaczęła nagle generować treści cenzurowane, dużo, przez tydzień sto miliardów słów, to czy serwery cenzorów przegrzałyby się i spaliły? 

Portret użytkownika Jaca

Rozumiem wszystko ale wiele

Rozumiem wszystko ale wiele rzeczy mnie dziwi, jak to jest że nagość jest blokowana a do kin ludzie legalnie śmigają na filmy typu Piła czy inne "wybitne dzieła" gdzie gania się z toporkiem i obdziera ludzi ze skóry, wychodzi na to że cycki i dupa są bardziej szkodliwe społecznie Biggrin

Portret użytkownika euklides

No i w końcu polityczna

No i w końcu polityczna poprawność zaczyna zjadać własny ogon, a to dopiero początek. Różni ludzie będą teraz z rozdziawioną japą patrzeć na kosnekwencje swoich działań. Stara mądrość mówi, że rewolucja pożera własne dzieci.

Portret użytkownika SurvivorMan

Ja na PEJSbooku właśnie bana

Ja na PEJSbooku właśnie bana zarobiłem na miesiąc, tylko dlatego że nazwałem typa na zdjęciu PEDOFILEM Biggrin
A nazwałem go tak, bo jak widać, obok jest plac zabaw!
Ale mnie ukarali Lol Aż mi w pięty weszło Lol Wydaje się tym klownom że jestem jednym z tych, co to bez PEJSbooczka żyć nie mogą Lol

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Jaca

I słusznie że dostałeś bana

I słusznie że dostałeś bana bo to że tam jest plac zabaw wcale nie znaczy że gość jest pedofilem, każdy widzi to co chce, ty na przykład wygląda na to że dbasz o swój nóż co implikuje że wszędzie widzisz okazję żeby go użyć (szczególnie podświadomie). A co do zdjęcia to równie dobrze może być gość który własnie skończył kosić trawę w parku i w upalny dzień, zmeczony, postanowił się ciapnąć w bajorko, albo jakiś bezdomny czy cuś. Dla mnie nie ma czegoś takiego jak bóg ale Jezus słusznie prawił "nie sądzcie abyście nie byli sądzeni", mądry gość tak na marginesie.

Portret użytkownika apoco

; następni "pdolnięci jak

; następni "pdolnięci jak "wszyscy tu święci".oazy pdolnięć  z doliny krzemowej i porno wehikuły czasu. Najbardziej wykolejona radiostacja w histerii ziemi [histerii-dobrze napisałem]

Rubensa macie w łydkach,bez napięcia mięśni-jakaż tożsamość z "cyckami" :-]

Skomentuj