Facebook stworzył bota imitującego ludzką twarz

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Twórcy portalu społecznościowego Facebook zaprojektowali algorytm o nazwie Learn2Smile, który może nie tylko analizować wyraz twarzy użytkownika, ale także realistycznie na niego reagować.

 

Sztuczna inteligencja, stanowiąca podstawę projektu, przeanalizowała nagrania z 250 wideokonferencji zarejestrowanych za pośrednictwem aplikacji Skype. Algorytm „badał” lokalizację 68 punktów bazowych na każdej z nagranych podczas rozmów twarzy. Na podstawie tych danych Learn2Smile stworzyło katalog podstawowych wyrazów twarzy oraz sygnałów niewerbalnych.

 

Wśród reakcji na słowa i ton głosu rozmówcy wyróżniono skinięcia głową, przechylanie głowy, mruganie, a także dyskretne ruchy ust i brwi. Podczas testowania aplikacji Learn2Smile otrzymało animowaną „twarz”, która odtwarzała odpowiednią reakcję mimiczną na wypowiedzi i wyraz twarzy rozmówcy. 

Zdaniem twórców, ich projekt ma na celu ułatwienie użytkownikom komunikacji z automatycznymi pomocnikami wideo. W przyszłości takie boty staną się coraz bardziej skomplikowane, a ich reakcje będą bardziej szczegółowe. Projekt zostanie zaprezentowany na Międzynarodowej Konferencji na temat Inteligentnych Robotów i Systemów, poświęconej problemom związanym z rozwojem robotyki oraz sztucznej inteligencji.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj