Facebook buduje własnego satelitę internetowego o nazwie Athena

Kategorie: 

Źródło: NASA

Wszystko wskazuje na to, że korporacja Facebook przygotowuje tajny projekt stworzenia satelity telekomunikacyjnego nowej generacji, który pozwoli na dostarczanie internetu dzięki technologii radiowej. Przedstawiciele firmy Facebook potwierdzili istnienie projektu Athena, który ma za zadanie dostarczanie internetu drogą satelitarną. 

 

Niewątpliwie na prace badawcze w tym zakresie miało nowe prawo internetowe, zwane Net Neutrality Act, które spowodowało, że wielkie korporacje takie jak Facebook, Google lub Netflix, stanęły przed poważnym problemem. Albo zaczną płacić za wypełnienie łącz swoimi serwisami, albo muszą zostać dostawcami internetu. 

Prawdopodobnie z tego powodu Facebook potajemnie pracował na eksperymentalnym satelitą, który mógłby transmitować Internet na Ziemię za pomocą sygnałów radiowych w zakresie milimetra. Po tym gdy projekt stał się jawny, korporacja nie miała innego wyjścia niż przyznać, że projekt Athena istnieje, dodając, że Facebook wierzy w technologię satelitarnego Internetu. 

Wyrażono przekonanie, że technologia satelitarnego dostępu do Internetu będzie ważnym czynnikiem dla rozwoju infrastruktury szerokopasmowego Internetu nowej generacji oraz zapewni łączność szerokopasmową również w regionach wiejskich, gdzie nie ma połączenia z kablowym Internetem.

 

Z opublikowanych planów Facebooka wynika, że wystrzelenie satelity Athena ma nastąpić na początku 2019 roku. Z punktu widzenia tego ile trwa faza projektowania i budowy satelity telekomunikacyjnego jest to bardzo szybki okres czasu. 

 

Jednak jeden satelita nie zapewni znaczącego dostępu do łączy szerokopasmowych. Zresztą nad podobnymi projektami pracują również takie firmy jak OneWeb i SpaceX, który uruchomił swojego pierwszego satelitę internetowego w lutym tego roku. 

 

Jedyna szansa aby osiągnąć cel w postaci zaoferowania dostępu do Internetu to budowa całej konstelacji satelitów, na wzór tych obsługujących system GPS. Aby korzystanie z tak udostępnionego internetu było komfortowe satelity muszą nadawać z niskiej orbity, co będzie minimalizować opóźnienie w związku z dystansem pokonanym przez fake radiowe. 

 

Co ciekawe wcześniej Facebook nie preferował satelit do udostępniania Internetu na świecie. Firma miała ambitne plany dystrybucji sygnału sieci za pomocą bezzałogowych statków powietrznych latających na dużych wysokościach. Jednak projekt ten został zamknięty w czerwcu bieżącego roku.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj