Europejski Bank Inwestycyjny przestaje finansować projekty związane z paliwami kopalnymi

Kategorie: 

Źródło: tg

W ubiegłym roku Europejski Bank Inwestycyjny zainwestował około 2 miliardy euro w projekty energetyczne związane z paliwami kopalnymi, jednak w ciągu dwóch lat wsparcie otrzymają tylko aplikacje o minimalnym wpływie na klimat.

 

Do końca 2021 r. Europejski Bank Inwestycyjny przestanie finansować większość projektów związanych z paliwami kopalnymi. BBC podała, że decyzja o złagodzeniu kryzysu klimatycznego zapadła 14 listopada na spotkaniu zarządu.

 

Zgodnie z nową polityką projekty energetyczne, które mają otrzymać fundusze z EBI, będą musiały udowodnić, że mogą wyprodukować 1 kWh energii, emitując mniej niż 250 gramów dwutlenku węgla. Spowoduje to usunięcie z listy wnioskodawców tradycyjnych elektrowni, w tym elektrowni gazowych.

 

Jednak w branży paliw kopalnych zachowała się niewielka luka. Elektrownie gazowe będą mogły otrzymać finansowanie EBI, jeżeli ich emisje zostaną wychwycone i zbywane. Inną opcją neutralizacji szkód jest mieszanie gazu ziemnego z odpowiednikami neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla.

 

Decyzja po raz kolejny podkreśla wiodącą rolę UE w walce ze zmianami klimatu. Jednak instytucje finansowe w innych regionach również stopniowo odchodzą od inwestowania w paliwa kopalne. Na przykład kilka dni temu Afrykański Bank Rozwoju odmówił wsparcia projektów związanych z węglem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika еuklidеs

Jak ktoś nie jest typowym

Jak ktoś nie jest typowym idiotą chodowanym na państwowej paszy z TV i systemu edukacji, to widzi, że te działania muszą doprowadzić do GIAGANTYCZNEGO kryzysu gospodarczego i społecznego. Pytanie tylko czego boją się gadzie elitki, że na taki ruch się decydują i robią to w panice, tak, że nawet ci podłączeni do matrixa mogą dostrzec niedorzeczność akcji typu Gretka Thunberg.

Skomentuj