Europejska sonda kosmiczna Rosetta weszła na orbitę jądra komety

Kategorie: 

Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko z odległoscci 120 km - źródło: ESA/Rosetta/MPS

Zgodnie z oczekiwaniami dzisiaj, tj. 6 sierpnia 2014 roku, na orbitę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko weszła europejska sonda kosmiczna Rosetta. Do centrum obsługi lotu spływają już pierwsze niesamowite zbliżenia jądra komety.

 

Po dziesięciu latach kosmicznej wędrówki doszło do kulminacyjnego momentu misji europejskiej sondy kosmicznej Rosetta. Od kilku dni dostajemy coraz lepsze zdjęcia komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Najnowsze z nich są wykonane z odległości zaledwie 285 kilometrów od jej powierzchni.

Widać rozmaite struktury terenowe jądra. Cześć z nich ma ostre krawędzie, a cześć wręcz przeciwnie. Podejrzewa się, że jądro to powstało poprzez zespolenie dwóch komet, które kiedyś mogły się zderzyć. Świadczy o tym nieregularny jej nieregularny kształt.

W ciągu następnych miesięcy kometa znajdzie się jeszcze bliżej powierzchni jądra. W maksymalnym zbliżeniu dystans ten zmniejszy się do 10 kilometrów. Jest to konieczne aby udała się skomplikowana faza lądowania na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko, którego ma dokonać lądownik Philae. Stanie się to jednak dopiero w nadchodzących miesiącach. Rosetta pozostanie na orbicie tej komety przynajmniej do końca 2015 roku.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika P.WALKER

nigdy nie uwierze w te

nigdy nie uwierze w te kosmiczne wiadomosci poniewaz sa mniej wiryodne niz obtice platformy i tuska i pustaka bienikowskiej.poniewaz zwylki ludzie niemaja mozliwosci sprawdzic ich cudowych odkyc i dokonan to co moment wymyslaja kolejne bzdury,a ludzie wierza dalej w te brednie i sie zachwycaja niewiem czym.

Skomentuj