Europejska Agencja Kosmiczna myśli o stworzeniu rakiet kosmicznych z elektrowniami jądrowymi

Kategorie: 

Źródło: Zmianynaziemi

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) finansuje kilka projektów badawczych dotyczących możliwości wykorzystania rakiet o napędzie atomowym do eksploracji głębokiego kosmosu.

 

Jak podaje portal Space.com, jedno z tych badań (o zabawnej nazwie RocketRoll, czyli WSTĘPNE EUROPEJSKIE RECKon on NUCLEAR ELECTRIC PROPULsion for space applications) jest prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Praskiego, Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz inżynierów z OHB Czechspace i OHB System w Bremie.

 

Zdaniem naukowców elektrownie atomowe mogą być wydajniejsze od najlepszych silników chemicznych czy ich wariantów zasilanych energią słoneczną - energia atomowa pozwoli dotrzeć do miejsc niedostępnych dla innych technologii, w tym wyjść poza Układ Słoneczny.

 

Program RocketRoll sugeruje, że w ciągu najbliższych 11 miesięcy naukowcy opracują studia wykonalności dla programu ESA Future Launchers Preparatory Program (FLIPP) i określą korzyści płynące z zastosowania holownika o napędzie atomowym (NEP) w porównaniu z klasycznymi systemami napędowymi. Celem pracy jest zbadanie możliwości wykorzystania paliwa jądrowego do logistyki kosmicznej i ekspedycji badawczych.

 

Kiedy wyniki RocketRoll zostaną zaprezentowane w przyszłym roku, mogą stanowić podstawę dalszych programów ESA, które rozważają wystrzelenie statku kosmicznego NEP do 2035 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Idąc w temacie mocno na

Idąc w temacie mocno na skróty, to powiem że: Oczywiście wierzę, że istnieją niewyczerpane źródła mocy ziemskiej w postaci antygrawitacji,energii punktu zerowego, sił skalarnych i innych, bardziej lub mniej prawdopodobnych wynalazków.Tymczasem z uwagi na to, że są to energie na dzień dzisiejszy nie do wykorzystania, energia jądrowa JEST i jest najwydajniejszą energią w rękach człowieka... ale jest też energią najbardziej niebezpieczną dla NAS i Ziemi jako całości.Jak się wymknie spod kontroli, to potrafi szybko zabić wszystko co żyje. Dlatego też energia atomowa, musi być w rękach MĄDRYCH i ODPOWIEDZIALNYCH LUDZI Niech nawet na tym w kosmos polecą, byle w pobliżu Ziemi bezpiecznie było. Przy okazji dodam, że polskiej elektorowni atomowj mowię NIE ! Ta energia nie może być w rękach srajtków czy innych obajtków, kormorowskich chachmęciaży, bo to się szybko źle skończy.MAŁPIE NIE DAJE SIĘ GRANATA DO ZABAWY !!!! 

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Można i robią to wszystkie

Można i robią to wszystkie satelity ziemskie (i sondy kosmiczne też) wyposażone w baterie słoneczne. Ale jak chcesz mieć pojazd kosmiczny (narazie rakietę..) zdolny do lotów w dowolnym kierunku i odległości od ziemi to potrzebujesz własnego zasilania a nie paneli fotowoltaicznych wielkich jak skrzydła motyla, które by tylko we wszystkim przeszkadzały.. bo bezwładność wszak istnieje i raczej trudno mówić o przyspieszaniu mając po bokach takie wielkie "żagle", które wrażliwe są na uderzenia najmniejszych nawet mikrometeorytów. Nie mówiąc już o tym, że im dalej od słońca tym owej energii mniej.

Skomentuj