Europejska agencja ESA chce wybudować kolonie w jaskiniach na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Agencje kosmiczne wielu państw świata zainteresowały się możliwością kolonizacji i eksploracji ciał niebieskich. Z oczywistych względów, na celowniku znalazł się Księżyc, a także Mars – najbliższa i najbardziej przyjazna nam planeta, nie licząc Ziemi. Misje na Księżyc mogą posłużyć jako trening przed lotem na Czerwoną Planetę.

 

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) uważa, że przyszli kolonizatorzy Księżyca mogliby znaleźć schronienie w tamtejszych jaskiniach. Na dzień dzisiejszy nie wiemy, co właściwie znajduje się w jaskiniach, ukrytych pod powierzchnią Srebrnego Globu, dlatego w pierwszej kolejności należałoby je zbadać.

 

Agencja ESA ogłosiła konkurs na eksplorację księżycowych jaskiń. Zespoły, które wezmą w nim udział, będą musiały przygotować pomysły na misję kosmiczną. Jaskinie mogą zostać zbadane z pomocą pojedynczego łazika, lub z wykorzystaniem kilku współpracujących ze sobą robotów. Zespoły będą zobowiązane przedstawić dokładny plan nawigacji po jaskiniach oraz komunikacji łazików z Ziemią.

Źródło: ESA

Uważa się, że jaskinie mogłyby zapewnić astronautom ochronę między innymi przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym oraz mikrometeorytami. Wykorzystując księżycowe jaskinie można byłoby zaoszczędzić czasu, pieniędzy i materiałów, które normalnie posłużyłyby do budowy bazy na powierzchni.

 

Doświadczenie nabyte podczas kolonizacji Księżyca przyda się do załogowych misji na Czerwoną Planetę. Zainteresowanie innymi ciałami niebieskimi wynika nie tylko z chęci poznawania Układu Słonecznego, ale też pozyskiwania cennych surowców.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj