Europejska Agencja EFSA za śmierć pszczół obwinia środki na insekty stosowane w rolnictwie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA, European Food Safety Authority) ustalił, że powodem masowej śmierci pszczół w ostatnich latach mogą być insektycydy firm Bayer i Syngenta.

 

Odkrycie to podważa ideę, że rolnictwo przyczynia się do ochrony środowiska.  Wcześniej sądzono, że przyczyną masowej śmierci pszczół są głównie ​​zmiany klimatu. Naukowcy od lat spierają się, próbując ustalić przyczynę masowego wymierania pszczół. Teraz podejrzane są substancje zwane neonikotynoidami.

 

Według raportu EFSA, podejrzenie padło na pestycydy niemieckiego producenta Bayer i szwajcarskiej grupy Syngenta.  Zawierają one substancje, które są z grupą neonikotynoidów.  Badanie stwierdza, że ​​dla pszczół szczególnie niebezpieczne są trzy pestycydy: klotianidyny, imidakloprid i tiametoksamu.

 

Obie korporacje twierdzą, że raport jest nierzetelny i obstają przy swojej wersji jakoby insektycydy nie były śmiertelne dla pszczół. Może to być częściowo prawdą. Wyniki wykazały, że środki te mogą wpływać na chemiczną orientację pszczół, tak, że nie znajdują drogi powrotnej do ula. To wyjaśniałoby plagę utrat całych kolonii pszczół, gdy rano owady wylatywały do pracy i nigdy nie wracały.

 

Naukowcy z firmy Syngenta twierdzą, że ​​produkują środki, które były wykorzystywane przez ponad dziesięć lat w kilku krajach europejskich, i że prawidłowe stosowanie tej technologii nie ma negatywnego wpływu na zdrowie pszczół. Z kolei firma Bayer obiecała sprawdzić to i wyraziła gotowość do współpracy.

 

Komisja Europejska zaproponowała, aby państwa członkowskie UE wprowadziły zakaz stosowania niektórych klas pestycydów, które zostały uznane za szkodliwe dla pszczół.  Komisja wezwała także do zakazu sprzedaży materiału siewnego, uprawianego z użyciem tych substancji chemicznych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Łukasz_inny

Skoro środek może powodować

Skoro środek może powodować niemożność powrotu przez pszczoły do ula, to zastanówmy się czy jednak nie jest tak że przez to że pszczoły do ula nie trafiają to giną ?
Per analogia jak cię ktoś podtruje (oczywiście nie śmiertelnie jak zapewniają koncerny chemiczne), i przez to w niekorzystnych warunkach nie trafisz do domu i załóżmy utopisz się po drodze w rzece, bądź zamarzniesz na śmierć, to: ?
1) winna była twoja głupota
2) winne było zatrucie środkiem chemicznym
Widać więc wobec powyższego że jednak te środki są ZABÓJCZE DLA PSZCZÓŁ....

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Moze i jest to też przyczyna

Moze i jest to też przyczyna wymierania pszczół ale u mnie w rodzinie od ponad stu lat sa pszczelarze i jakk moj ojciec słyszy takie rzeczy to az za glowe sie lapie. w latach 60 i 70 stosowano srodki owadobujcze o duzo mocniejszych stezeniach i karencji 7 dni wtedy pszczoły ginely ale nie w takiej ilosci co teraz. Jak mówia pszczelarze to co stalo sie po roku 2008 to istny armagedon pszczeli. Nikt tak naprawde nie wie co się stało i co jest przyczyną a najgorsze jest to że obszarze Rosji na dalekiej syberii gdzie żyją pszczoły w naturze dotknelo je ta sama epidemia. 
według mnie to akt natury -  w naturze działają siły poza sferą ludzkiego rozumienia do których trzeba podchodzić zszacunkiem i uczyć się ich.
pozdrawiam Juszka

Portret użytkownika Zuzanna

Wiele badań wykazuje, że

Wiele badań wykazuje, że przyczyną wymierania pszczół jest telefonia komórkowa. Masowe wymieranie zaczęło się w ostatnich latach wraz z rozwojem sieci telefonii komórkowej. Eksperymenty wyraźnie pokazują, że pszczoły w polu oddziaływania fal telefonii komórkowej kompletnie tracą orientację w terenie, nie potrafią trafić do ula i giną. Ale przecież tego oficjalnie nikt nie powie, bo kto byłby skłonny zrezygnować z komórki, żeby ratować pszczoły, skoro przedstawiciele gatunku ludzkiego zawsze tylko o własnym tyłku myślą...

Portret użytkownika Gość

Wcześniej sądzono, że

Wcześniej sądzono, że przyczyną masowej śmierci pszczół są głównie ​​zmiany klimatu.
 
HAHAHA w usa naukowcy stwierdzają u niektórych osobników nawet 30 chorób i dolegliwości jednocześnie w tym coś w rodzaju pszczelego AIDS, czyli zaniku odporności. Oczywiście amerykańskim władzom także ciężko się dochodzi do wniosku że to jednak nie klimat powoduje taki armagedon u tylko nielicznych gatunków owadów.

Skomentuj