Europejscy ornitolodzy twierdzą, że ptaki nie odlatują na zimę

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jak donoszą litewscy ornitolodzy, ptaki nie odlatują na zimę jak w latach poprzednich. Specjaliści ze stacji ornitologicznej Vente są zaniepokojeni, bo nie widziano takiego zjawiska od 90 lat pracy ich jednostki.

 

Naukowcy obawiają się, że nieprzystosowane do zimna ptaki po prostu zginą. Może też dojść do sytuacji, gdy w końcu zdecydują się na odlot, ale będzie już za późno i nie przetrwają tego ze względu na ochłodzenie, którego się najwyraźniej nie spodziewają.

 

Litewscy specjaliści twierdzą, że ptaki są zdezorientowane z powodu zmian klimatycznych. Bardzo możliwe, że późna wiosna i ciepła jesień spowodowała, że ich zegary biologiczne reagują odmiennie niż zwykle. Przesunięcie pór roku skutkuje zmianami w terminie lęgu tych zwierząt. Innymi słowy później wykluły się pisklęta, więc później niż zwykle rozpoczną się migracje.

 

Uczeni twierdzą, że doszło też do znacznej redukcji populacji ptaków. W zeszłym roku w obrębie wspomnianej litewskiej stacji ornitologicznej policzono 73 tysiące ptaków a w tym tylko 40 tysięcy. Rok temu zaobrączkowano 20 tysięcy osobników a teraz tylko 8 tysięcy.

 

Nikt nie potrafi powiedzieć, co się dzieje, ale ewidentnie obserwujemy jakiś dramatyczny spadek populacji tych stworzeń. Specjaliści spekulują, że może to być skutek zmian składu powietrza. Niewątpliwie dziwne zachowanie ptaków wskazuje na jakieś fundamentalne zmiany w otoczeniu, których jeszcze nie dostrzegamy, ale kłopoty tych zwierząt mogą się odbić również na ludziach, tylko na razie tego nie sposób powiedzieć jak.

 

 

Źródło: Life.ru

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zak33

Nie przyleciał ponownie na

Nie przyleciał ponownie na wieczór . Jak myślicie ( bo ja nie wiem ) Czy pozostał bo bedzie super ciepła zima jak amerykanie mówia (piszą ) czy może poleciał dalej na północ (dawna północ) do Szwecji bo się już bieguny popier... . Teraz może u nas na wybrzeżu będzie Tunezja a w północnej Szwecji RPA Smile . Zapraszam nad Bałtyk - rekiny witają

Portret użytkownika Alena

A jezeli Transformacja na

A jezeli Transformacja na Ziemi ma rzeczywiscie miejsce ? A moze to sa zmiany pozytywne a nie negatywne ?                                                          Czytalam kiedys na stronie " Zloty Wiek Gai " o postepujacych zmianach klimatu na Ziemi, ktore maja doprowadzic  do tego ,ze klimat stanie sie lagodny a na Ziemi bedzie panowala stala optymalna do zycia temperatura.

Portret użytkownika zak33

Witam ! Tak sie dziwnie

Witam !
Tak sie dziwnie złożyło ,że własnie wczoraj przyleciał do gniazda które znajduje się przy naszym płocie bocian .Mieszkam tu kilkanascie lat ale nigdy się nie zdarzyło ,żeby ponownie i to w drugiej połowie października zjawił się taki gość . Dzisiaj rano już go nie było , zobaczymy wieczorem . Nadmienię ,że mieszkamy nad samym morzem - środkowe wybrzeże .

Strony