Europejscy ornitolodzy twierdzą, że ptaki nie odlatują na zimę

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jak donoszą litewscy ornitolodzy, ptaki nie odlatują na zimę jak w latach poprzednich. Specjaliści ze stacji ornitologicznej Vente są zaniepokojeni, bo nie widziano takiego zjawiska od 90 lat pracy ich jednostki.

 

Naukowcy obawiają się, że nieprzystosowane do zimna ptaki po prostu zginą. Może też dojść do sytuacji, gdy w końcu zdecydują się na odlot, ale będzie już za późno i nie przetrwają tego ze względu na ochłodzenie, którego się najwyraźniej nie spodziewają.

 

Litewscy specjaliści twierdzą, że ptaki są zdezorientowane z powodu zmian klimatycznych. Bardzo możliwe, że późna wiosna i ciepła jesień spowodowała, że ich zegary biologiczne reagują odmiennie niż zwykle. Przesunięcie pór roku skutkuje zmianami w terminie lęgu tych zwierząt. Innymi słowy później wykluły się pisklęta, więc później niż zwykle rozpoczną się migracje.

 

Uczeni twierdzą, że doszło też do znacznej redukcji populacji ptaków. W zeszłym roku w obrębie wspomnianej litewskiej stacji ornitologicznej policzono 73 tysiące ptaków a w tym tylko 40 tysięcy. Rok temu zaobrączkowano 20 tysięcy osobników a teraz tylko 8 tysięcy.

 

Nikt nie potrafi powiedzieć, co się dzieje, ale ewidentnie obserwujemy jakiś dramatyczny spadek populacji tych stworzeń. Specjaliści spekulują, że może to być skutek zmian składu powietrza. Niewątpliwie dziwne zachowanie ptaków wskazuje na jakieś fundamentalne zmiany w otoczeniu, których jeszcze nie dostrzegamy, ale kłopoty tych zwierząt mogą się odbić również na ludziach, tylko na razie tego nie sposób powiedzieć jak.

 

 

Źródło: Life.ru

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kociara

Dzisiaj tj. 29 grudnia 2017

Dzisiaj tj. 29 grudnia 2017 roku o godzinie 100 rano nad naszym domem pod Poznaniem przelatywały dwa duże klucze gęsi z zachodu na wschód. Czy to znaczy, że tej zimy mrozów nie będzie? Czy gęsiom się pomyliło.

Portret użytkownika MW

ja dziś zaobserwowałem stado

ja dziś zaobserwowałem stado ptaków ale nie jednego gatunku lecz paru wymieszanych ze soba które leciały prosto na północ dodam że cały incydent trwał około 20 min, bardzo mnie to zdziwiło że razem w kolumnie leciały 3 gatunki ptaków

Portret użytkownika zak33

Nie przyleciał ponownie na

Nie przyleciał ponownie na wieczór . Jak myślicie ( bo ja nie wiem ) Czy pozostał bo bedzie super ciepła zima jak amerykanie mówia (piszą ) czy może poleciał dalej na północ (dawna północ) do Szwecji bo się już bieguny popier... . Teraz może u nas na wybrzeżu będzie Tunezja a w północnej Szwecji RPA Smile . Zapraszam nad Bałtyk - rekiny witają

Portret użytkownika człowiek

osobiście widziałem w

osobiście widziałem w przeciągu ostatnich 2 tygodni około 30 kluczy dzikich gęsi (od 100 do 300 osobników) odlatujących w kieruku południowego-zachodu... ciekawe co europejscy ornitolodzy na to... Smile
 
do admina - "kto sieje wiatr zbiera burzę"
pozdro

TERAZ

Portret użytkownika Alena

A jezeli Transformacja na

A jezeli Transformacja na Ziemi ma rzeczywiscie miejsce ? A moze to sa zmiany pozytywne a nie negatywne ?                                                          Czytalam kiedys na stronie " Zloty Wiek Gai " o postepujacych zmianach klimatu na Ziemi, ktore maja doprowadzic  do tego ,ze klimat stanie sie lagodny a na Ziemi bedzie panowala stala optymalna do zycia temperatura.

Strony

Skomentuj