Europejscy eksperci oszacowali ryzyko tsunami w obrębie Morza Śródziemnego

Kategorie: 

Symulacja propagacji tsunami w okolicy Krety - Źródło: Ocean Science

Tsunami to wielkie fale, które znamy przeważnie z ich niszczycielskiej działalności na Oceanie Spokojnym lub Indyjskim. Okazuje się jednak, że naukowcy twierdzą, że są też ślady takich zdarzeń na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Postanowiono oszacować ryzyko takiego zjawiska w Europie. Najnowsze badanie opublikowano w magazynie Ocean Science.

 

Symulacje które dokonano wskazują na to, że szczególnie prawdopodobne jest wystąpienie takiego zjawiska we wschodniej części akwenu Morza Śródziemnego. Ewentualne fale tsunami mogą zostać wygenerowane przez trzęsienie ziemi albo aktywność wulkaniczną. Szczególnie narażona jest Grecja i niektóre regiony południowych Włoch.

 

Warunki sprzyjające powstawaniu dużych trzęsień pod dnem Morza Śródziemnego istnieją. Zapewnia je afrykańska płyta litosferyczna, która wsuwa się pod płytę eurazjatycką. Naukowcy zidentyfikowali dwa miejsca szczególnie podatne na powstawanie tsunami. Jest to obszar na południowy zachód od Krety i okolice na wschód od Sycylii.

Miejsca gdzie zarejestrowano historyczne tsunami - Źródło: Ocean Science

W skali globalnej tylko 10% wszystkich tsunami na świecie wystąpiło w obrębie Morza Śródziemnego. Jednak statystycznie występuje tam przynajmniej jedno tsunami na 100 lat. Tsunami na Morze Śródziemnym jest szczególnie niebezpieczne ponieważ to stosunkowo niewielki akwen w porównaniu do oceanów i propagacja fal zachodzi szybciej i uderza w wybrzeża z większą siłą. Zwrócono też uwagę, że ze względu na to, że krótki dystans jaki muszą przemierzyć fale powoduje, że ostrzeżenie ludności na czas staje się bardzo trudne.

 

Z informacji historycznych wynika, że duże trzęsienia ziemi zdarzały się w przeszłości. Przykładem jest seria zjawisk sejsmicznych w 365 roku. Największe z trzęsień osiągnęły wtedy magnitudy szacowane na 8 lub 8,5 stopnia. Wielkie tsunami jakie powstało na skutek tych trzęsień ziemi spowodowało śmierć 5 tysięcy osób w Egipcie.

Obszary szczególnie narażone na tsunami - Źródło: Ocean Science

Są też przykłady z niedalekiej przeszłości. W 1908 roku w pobliżu Messyny we Włoszech doszło do trzęsienia ziemi o sile 7 stopni. Wywołało ono tsunami, które spowodowało śmierć tysięcy ludzi. Niektórzy świadkowie twierdzili, że fale miały 10 metrów wysokości. Rezultaty symulacji komputerowych wskazują, że gdyby doszło do powtórki takich zjawisk sejsmicznych to na przykład Kreta może doświadczyć nawet pięciometrowych fal tsunami.

Symulacja propagacji tsunami w okolicach Sycylii - Źródło: Ocean Science

Obecnie na wybrzeżu Morza Śródziemnego może mieszkać nawet 130 milionów osób. Powoduje to, że ewentualne straty na wypadek wystąpienia kolejnego tsunami będą większe niż w przeszłości. Prawdopodobieństwo dużego trzęsienia ziemi i w konsekwencji tsunami w obrębie Morza Śródziemnego jest na tyle duże, że konieczne jest podjęcie jakichś działań w kierunku przygotowania społeczności nadmorskich na grożące im niebezpieczeństwa ze strony morza

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj