Europa na podsłuchu, władze kilku krajów żądają wyjaśnień ze strony USA

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Afera szpiegowska rozpętana przez Edwarda Snowden'a wcale nie traci impetu. Dyplomaci kilku krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej wyraziło sprzeciw wobec praktyk Narodowej Agencji Bezpieczeństwa ( NSA) i zażądało od USA wyjaśnień.

 

Amerykanie chętnie odpowiedzieli i ustami byłego pracownika NSA, Wayne'a Madsena oświadczyli, że co najmniej siedem krajów, w tym te oburzające się na podsłuchy, zgodziło się na mocy umów międzynarodowych na przekazywanie Amerykanom informacji na temat telefonicznej i internetowej aktywności osób przebywających na ich terytorium.

 

Jak donosi agencja RIA Novosti, takie umowy posiadają Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Holandia i Dania, Na mocy tych przepisów na życzenie NSA miały być przekazywane informacje o obywatelach, w tym dane na temat wykorzystania telefonów komórkowych i ich internetowej działalności.  Wcześniej wydało się, że współpracę z NSA podjął też wywiad Wielkiej Brytanii.  Te siedem krajów stanowi niemal 70% populacji UE.

 

Madsen z zaskoczeniem przyjmuje postawę protestujących publicznie rządzących takich jak przybierająca srogie miny Angela Merkel, która domagała się wyjaśnień od Baracka Obamy. Amerykanin twierdzi, że podobną współpracę, ale na zdecydowanie mniejszą skalę podjęła też Turcja oraz kraje skandynawskie takie jak Szwecja i Finlandia. Nic nie wiadomo na temat ewentualnej kooperacji NSA i polskich służb, ale sądząc po naszej pozycji międzynarodowej raczej nikt nas nie będzie pytał o zgodę.

 

Poinformowano też o drugim aspekcie tego skandalu a mianowicie o podsłuchiwaniu w budynkach należących do Unii Europejskiej w Waszyngtonie i w Nowym Jorku a także w Brukseli. Takiej inwigilacji z pewnością nie normowano umowami, ale sprawa jest poważna na tyle, że oficjalnie zaprotestował minister spraw zagranicznych Francji, Laurent Fabius. Według tego, co przekazał Snowden inwigilowano telefony pracowników i biura za pomocą "pluskiew" szpiegowskich. Dokonano również włamań do sieci komputerowej. W publikacji na ten temat w Der Spegel wynika, że NSA miała podsłuch linii telefonicznych w siedzibie Rady Europejskiej i Rady UE w Brukseli. Jose Manuel Barroso polecił dokładne sprawdzenie pomieszczeń oraz systemów informatycznych UE.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika tubylec

"Jeszcze raz powiem ziomek

"Jeszcze raz powiem ziomek bądź czujny cały czas
Może to i paranoja, ale to już jest w Nas
Na zimne trzeba dmuchać, zawsze mogą podsłuchać
Największego frajera przystawiasz sobie do ucha
Nie dać się zaskoczyć to sztuka przetrwania
Nie rzucać się w oczy i bez zbędnego gadania
Zysk daje ryzyko, trzeba sięgnąć po swoje
Być czujnym, nawet jak mówią, że masz paranoje
Oni nie wiedzą jak wygląda dzień na froncie
Zagapisz się i znikasz jak w bermudzkim trójkącie
Bo wróg nie zasypia, nie da chwili wytchnienia
Nie zapomnij o tym, jak nie zapomnij pochodzenia
I to nie tak, że to są moje paranoje, każdy zły znak zawsze pod uwagę biorę
Chcę żyć tu spokojnie chodź na froncie nie jest łatwo
Zaufaj dobrym Radom, na oriencie pójdzie gładko"

 
http://www.tekstowo.pl/piosenka,zdr,paranoje.html
 
Tak mi się skojarzyło

Portret użytkownika Dr Piotr

Sorry, że nie na temat, ale

Sorry, że nie na temat, ale jest niepowtarzalna okazja poobserwować eksperyment społeczny w postaci wejścia małego państwa - Chorwacja - do UE. Będzie można zobaczyć szybszy lub wolniejszy upadek państwa w wyniku działania na nie unijnego nowotworu.
Warto teraz co jakiś czas przewertować zasoby internetu w poszukiwaniu info o Chorwacji i co się tam będzie działo, jaki będą nastroje.
Wszyscy eurofanatycy i eurosceptycy będą mieli dowód jak niszcząco działa na małe państwo wejście do UE.

Portret użytkownika Kazek12

Wszyscy wszystkich

Wszyscy wszystkich podsłuchują i obrżają się oraz uważają, że ktoś popełnił przestępstwo ujawniając te praktyki, zbrodnicze praktyki, bo inaczej ich oreślić nie sposób.

Portret użytkownika desperad

Mieliśmy Hitlera mamy teraz

Mieliśmy Hitlera mamy teraz Ameryke. Kto dał im prawo rządzenia światem przynajmniej tak im sie wydaje. Kto dał im prawo decydować kto może mieć atomówke kto nie. Kto im nagadał głupot że są lepsi i ważniejsi od innych.

Portret użytkownika morfeusz

taki maja wywiad ze smiac mi

taki maja wywiad ze smiac mi sie che.najbardziej to mnie bawi to ze ci wyzej od policji po tych na samej gorze sa nietykalni zycie pokazalo za jak sie ktos wkurw.... to nawet prazes pis niejest bezpieczny.ludzie sie nie spodziewaja ze czlowiek jest msciwy.nie dzis nie jutro a za 10 lat gdy sie ktos bedzie najmniej spodziewal dostanie tak w dupe ze sie uszami zesra.pewnie mnie podsluchuja heOBAMA NASKOCZ MI CZARNY FIUCIE.

Portret użytkownika SurvivorMan

A to prawda... Bo przecież

A to prawda... Bo przecież robili to od zawsze... Jednak to co wyróżnia dawne czasy od dzisiejszych, to internet... Kiedyś szpiegowało się wyłącznie rządy wrogich państw, ewentualnie znaczące postacie świata biznesu... Teraz , za sprawą internetu, zbiera się dane praktycznie o wszystkich...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj