Europa mogłaby zasilić cały świat energią wiatrową

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Europa ma ogromny potencjał, którego nie wykorzystuje. Jak wynika z przeprowadzonych badań, nasz kontynent mógłby nawet 100-krotnie zwiększyć produkcję energii dzięki farmom wiatrowym i zasilić nią cały świat.

 

Zespół z angielskiego Uniwersytetu Sussex oraz duńskiego Uniwersytetu w Aarhus przeanalizował potencjalne lokalizacje dla elektrowni wiatrowych z pomocą map wietrzności z Systemu Informacji Geograficznej (GIS). Jak ustalono, około 46% terytorium Europy nadaje się pod budowę farm wiatrowych – pomijając oczywiście tereny, na których obecne są domy, drogi lub obszary o ograniczonym dostępie. Szacuje się, że na naszym kontynencie można byłoby wybudować 11 milionów turbin wiatrowych.

 

Naukowcy twierdzą, że gdyby Europa wykorzystała cały swój potencjał, mogłaby generować nawet 52,5 terawatów energii, czyli po 1 megawacie dla 16 ludzi. Innymi słowy, zakładając, że przeciętny dom w Europie zużywa 3 600 kWh energii rocznie, energia pochodząca z wiatraków mogłaby zasilić 38 miliardów domów rocznie.

Wyniki badania wskazują, że Europa jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne całego świata do 2050 roku. To oznacza również, że Unia Europejska, instalując farmy wiatrowe, bez większego problemu mogłaby wyeliminować emisję CO2, aby zrealizować cele porozumienia paryskiego. Lądowe elektrownie wiatrowe to najtańsze źródło energii odnawialnej. Gdyby Europa wykorzystała swój potencjał, stałaby się liderem w dekarbonizacji oraz produkcji czystej energii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Gdyby nie cło zaporowe na

Gdyby nie cło zaporowe na super wydajne chińskie panele słoneczne to każdy dom i blok a także firma mogłaby produkować energię na własne potrzeby , jednak chodzi o to aby dużo opowiadać a nie pozwolić aby obywatel unijny był niezależny energetycznie .Lobby paliwowe i technologiczne z opatentowanymi rozwiązaniami nigdy nie pozwoli aby niewolnik miał dobre życie .

Portret użytkownika SurvivorMan

Wiatr i Słońce -

Wiatr i Słońce - niewyczerpalne źródła energii, to siły które mogłyby całej ludzkości zapewnić darmową energię na zawsze i bez szkody dla Matki Ziemi... Ale durny, tak zwany "cywilizowany" pasożyt, woli po równi pochyłej zjeżdżać ku samozniszczeniu...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Robert krk

Nie zgodze sie z tym, 

Nie zgodze sie z tym,  elektrownie wiatrowe są bardzo kosztowne... I malo efektowne i uciążliwe,  wkolo nich zakaz zabudowań,  budowa wiatraka droga cena jest wywindowana bardzo przez niemieckie koncerny,  brak akumulatorow aby moglt magazynowac do tego akumulator jak uciagnie 10lat to potem gigantyczne koszty utylizacji... Brak terenow gdzie mozna stawiac,  zagrazaja bardzo ptactwu a halas ludziom i reszcie swiata... 

 

Strony

Skomentuj