Etna wyrzuca fontanny lawy na wysokość ponad kilometra!

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Wczoraj rozpoczął się czwarty epizod najnowszej spektakularnej erupcji wulkanu Etna.  W ciągu zaledwie 4 dni od poprzednje erupcji znowu rozpoczęła się znacząca aktywność, tym razem w południowo-wschodnim kraterze Etny.

Wzmożenie aktywności tego wulkanu rozpoczęlo się wieczorem 20 lutego 2021 roku i trwało do 21 lutego. Był to najsilniejszy z czterech wybuchów Etny do których doszło od 16 lutego.

 

Aktywność typu stromboliańskiego stopniowo wzrastała do około 19:30 czasu uniewrsalnego 20 lutego 2021 roku. To wtedy wstrząsy pochodzenia wulkanicznego nagle wzrosły do ​​maksymalnego poziomu. 

 

Emisja lawy rozpoczęła się wkrótce po godzinie 21:30 UTC w kierunku Valle del Bove, ostatecznie osiągając długość około 1 km. Aktywność przy wschodnim ujściu krateru została stopniowo zastąpiona pulsującymi fontannami lawy, które trwały nieprzerwanie do godziny 22:00  a potem zintensyfikowały się jeszcze bardziej około 23:24. 

 

Kolejny wzrost intensywności został wykryty godzinę później, czyli już  21 lutego. Wtedy fontanny lawy wystrzeliły aż na 1000 m ponad kraterem!

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SourceCode

Stożek Etny jest niestabilny:

Stożek Etny jest niestabilny: nieubłaganie, aczkolwiek powoli zsuwa się [ostatnio - coraz szybciej] na wschód, a tuż za brzegiem wysypy jest spora głębina. Upadek stożka może więc wywołać nawet 30-metrowe tsunami, które zapewne dotrze nawet do Morza Martwego (zalewając izraelskie ośrodki nuklearne, m.in. w Sorequ oraz Dimonie). Problem 'zgłębiali' niemieccy geologowie (na zlecenie Mo$$sadu).
Więcej - w profetycznej książce na stronie docer pt.: „2021.MoonWars” {[wpisz: 2021, Moonwars [2.wyd. ksiazki science fiction _cz. ]}.

Skomentuj