Etna nadal szokuje fontannami lawy wystrzelanymi na kilometr w górę

Kategorie: 

Źródło: @AllNewsDigital

We wtorek po raz trzeci w ciągu 15 dni wybuchł włoski wulkan Etna. Dym wzbił się na wysokość 1500 metrów i rozprzestrzenił popiół na odległość dwóch kilometrów. Z wulkanu, wydobyły się również fontanny lawy, które osiągnęły wysokość 500 metrów, natomiast otaczające go rzeki lawy, osiągnęły temperaturę 1128 stopni.

Etna, wywołuje zrozumiały niepokój wśród wulkanologów. Przerażające zdjęcia żywiołu zalały media społecznościowe, a choć póki co nie ma żadnych doniesień o ofiarach śmiertelnych, władze szykują się do ewakuacji mieszkańców okolicznych miast i wsi. Ruch lotniczy nad Sycylią, został wstrzymany bezterminowo.


Źródło: @GetawayMagazine

Etna jest drugim najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. Każdego roku produkuje milion ton lawy, 7 milionów ton dwutlenku węgla i dwutlenku siarki. Stanowi to spory problem dla lokalnego ruchu lotniczego, który często jest zawieszany z powodu emisji wulkanicznych. Mieszkańcy żyją też w permanentnej obawie, że żywioł może któregoś dnia pozbawić ich życia.

 

Zgodnie z najnowszymi obserwacjami Instytutu Geofizyki i Wulkanologii, aktywność infradźwięków ulega gwałtownemu spadkowi. Naukowcy dostrzegli znaczące zmiany w wartościach, zarówno w tempie zachodzenia, jak i energii zdarzeń. Aktywność jest jeszcze daleka od ustania, a wulkan musi być stale monitorowany.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

To nie powinno być aż tak

To nie powinno być aż tak szokujące.Tyle się dowiedzieliśmy już o zabójczej działalności tego wulkanu.To jednak nie dało ŻADNYCH oczekiwanych efektó,że nie powinno się żyć w jego pobliżu.Nie no ...zawsze można ale nic nie powinno wtedy szokować.

Skomentuj