Estoński statek handlowy, który uderzył w minę, zatonął u wybrzeży Ukrainy

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Estoński statek handlowy Helt zatonął na Morzu Czarnym u wybrzeży Ukrainy w wyniku eksplozji, pisze Postimees. Prawdopodobnie wpadł na minę.

Według wstępnych podejrzeń operatora statku mógł on trafić na minę. Dwóch członków załogi schroniło się w łodziach ratunkowych, a cztery osoby wciąż są poszukiwane – tłumaczy Igor Ilves, szef firmy żeglugowej Vista Shipping Agency z Tallina.

 

Niedaleko Odessy na Ukrainie doszło do wypadku z udziałem statku towarowego należącego do estońskiej firmy, ale pływającym pod banderą panamską. Okoliczności zdarzenia są nadal niejasne i nie wiadomo dokładnie, co spowodowało katastrofę. Czterech z sześciu członków załogi zaginęło. Wśród członków załogi statku nie było obywateli estońskich.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii zaktualizowało informacje o 16.44 i potwierdziło, że uratowano wszystkich sześciu członków załogi. Daily Mail napisał, że statek pływał pod banderą panamską, podobnie jak wiele innych statków handlowych, które chcą ominąć przepisy morskie swojego kraju.

 

Statek Helt pływający pod banderą Panamy należy do estońskiej firmy Vista Shipping Agency AS. Igor Ilves jest dyrektorem generalnym firmy. Został zbudowany w 1985 roku, jego długość wynosi 79,01 metra, szerokość 10,93 metra, wyporność 1473 tony. Zanim stał się własnością estońskiej firmy, statek nosił nazwę Carisma.

 

O statku już wcześniej podawano informacje w mediach. W 2017 roku prawie rozbił się o wybrzeże Szwecji, ale pijanemu kapitanowi udało się w ostatniej chwili zmienić kurs. Szwedzki sąd aresztował kapitana posiadającego obywatelstwo rosyjskie, który sprowokował niebezpieczną sytuację. Groziła mu kara pozbawienia wolności.

 

Elena Hämäläinen, menedżerka HR Vista, odebrała telefon Postimeesa, ale kiedy dowiedziała się, że to dziennikarz, natychmiast zakończyła rozmowę.

„W trosce o bezpieczeństwo żeglugi cywilnej Siły Morskie Sił Zbrojnych Ukrainy zamknęły żeglugę w północno-zachodnim rejonie Morza Czarnego. Jednocześnie Rosyjska Flota Czarnomorska kontynuuje taktykę rosyjskich sił lądowych, próbując ukryć się za życiem cywilów” – wynika z opublikowanej wiadomosci.

Według Sztabu Generalnego od 2 marca statki Federacji Rosyjskiej zażądały, aby cywilny statek „Helt” wszedł w strefę zagrożenia Morza Czarnego, aby najeźdźcy mogli ukryć się za cywilnym statkiem jako tarczą, w przeciwnym razie statki Federacji Rosyjskiej otworzyłyby ogień do statku Helt.

 

Sztab Generalny przypomniał, że podczas inwazji na pełną skalę, od 24 lutego, rosyjska flota strzelała już do dwóch statków cywilnych, a rosyjscy najeźdźcy zdobyli dwa statki (m.in. statek poszukiwawczo-ratowniczy Sapphire, realizujący misję humanitarną).

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika wodzu

Krzysztof Rutkowski jedzie do

Krzysztof Rutkowski jedzie do Lwowa. Wiemy, co zabierze do pancernych wozów
Jak zapowiedział, tak zrobi. Najsłynniejszy polski detektyw bez licencji wyrusza pancernymi wozami do Ukrainy. Wiezie do Lwowa sprzęt wojskowy( czyli repliki broni automatycznej i pistolety na wodę ), w drodze powrotnej zabierze ludzi, chcących uciec z kraju objętego wojną.
Brawo Chuck Norris !!!

Skomentuj