Estonia nie uzna rosyjskich paszportów wydanych mieszkańcom regionu Doniecka i Ługańska

Kategorie: 

Źródło: tg

W poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii postanowiło nie uznawać paszportów Federacji Rosyjskiej wydanych mieszkańcom Doniecka i Ługańska po 24 kwietnia, jeżeli posiadacz paszportu nie był wcześniej obywatelem Rosji.

 

Decyzja estońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wchodzi w życie natychmiast - informuje serwis prasowy agencji BNS.

 

Według ministra Urmasa Reinsalu ta decyzja strony estońskiej jest odpowiedzią na dekret podpisany w kwietniu przez Prezydenta Federacji Rosyjskiej w sprawie uproszczonego nadania obywatelstwa rosyjskiego w regionie Doniecka i Ługańska.

„Uproszczone nadanie obywatelstwa rosyjskiego we wschodniej Ukrainie jest kolejną próbą podważenia suwerenności Ukrainy i utrwalenia obecnej niestabilnej sytuacji bezpieczeństwa we wschodniej Ukrainie. Jest to całkowicie sprzeczne z duchem porozumień mińskich ”- wyjaśnił Reinsalu. „Dzisiejsza decyzja Estonii wyraża nasze fundamentalne potępienie takich aspiracji Rosji”.

W maju tego roku Reinsalu na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej do spraw zagranicznych wezwał do silnej reakcji na działania Rosji na Ukrainie. „Jako Unia Europejska musimy konsekwentnie podtrzymywać integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy” - powiedział Reinsalu w komunikacie prasowym. „Prowokacyjna decyzja Rosji dotycząca możliwości uproszczenia procedury przyznania obywatelstwa rosyjskiego Ukrainie wyraźnie pokazuje, że Rosja nie zamierza wdrożyć porozumień mińskich”.

 

20 czerwca br. Rada Europejska wyraziła poważne zaniepokojenie działaniami Rosji i wyraziła gotowość do rozważenia kwestii nieuznania tych paszportów wydanych przez Rosję.

„Jestem przekonany, że inne kraje UE, a także cała społeczność międzynarodowa, podejmą takie same decyzje. Naszym obowiązkiem jest dalsze wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” - dodał w poniedziałek Reinsalu.

Estonia wcześniej postanowiła nie uznawać paszportów Federacji Rosyjskiej wydanych mieszkańcom Krymu i Sewastopola po 18 marca 2014 r., pod warunkiem że posiadacz paszportu nie był wcześniej obywatelem Rosji.

 

Estonia wraz z wieloma innymi krajami UE w swoim apelu do Komisji Europejskiej podkreśliła znaczenie opracowania wspólnych zasad dla UE w tej sprawie, a decyzja przyjęta 5 sierpnia wynika z przepisów zaproponowanych w lipcu.

 

Decyzja o nieuznaniu leży w gestii samych krajów UE. Rozważając wnioski obywateli Rosji o wizy, Estonia opiera się na wspólnych przepisach UE oraz na umowie między Rosją a Unią Europejską w sprawie wzajemnego uproszczenia wydawania wiz.

 

Ocena: 

2
Średnio: 1.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika zaciekawiony

Te "Suwerenne wybrane władze

Te "Suwerenne wybrane władze czym prędzej czmychneły do Rosji", z ukradzionymi obywatelom pięniędzmi a Putin jak przystało na lokalnego watażke pzyjał ich z otwartymi rękami razem z Berkutowcami, którzy strzelali do cywilów w Kijowie a teraz pacyfikują mieszkańców Moskwy i Petersburga protestujących przeciwko sfingowanym wyborom.
 
 

Portret użytkownika opinia

Legendarny redaktorze Tallinn

Legendarny redaktorze Tallinn, nie jestem pewien czy to nie podpada pod jakiś paragraf traktowanie narodu estońskiego jako świata zwierząt.
Domowych, hodowlanych czy dzikich, ale jednak zwierząt. Ale może to takie "niekonwecjonalne" podejście do tematu.

Skomentuj