Estonia - mały kraj najbardziej zaawansowany technologicznie na świecie

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Estonia wśród krajów bałtyckich najlepiej przekształciła swoją gospodarkę poprzez wspieranie lokalnych firm. Czy byłeś kiedyś w Estonii? Umiesz ją znaleźć na mapie?

 

 

 

Ten nadbałtycki naród liczy zaledwie 1,3 mln mieszkańców i odstaje od swoich wschodnich sąsiadów w Europie, ponieważ ma zaawansowaną gospodarkę i wysoki standard życia. Ponadto, jest to raj technologiczny. Większość ludzi wie, że Estonia jest domem Skype, ale ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej…

 

W Estonii głosowania w wyborach i referendach, podpisywanie dokumentów i wypełniania deklaracji podatkowych odbywa się online. Dzięki narzędziu X-Road sprawnie koordynowane są repozytoria i rejestry dokumentów.

 

X-Road zapewnia wszystkim Estończykom, w tym zwykłym obywatelom, przedsiębiorcom i urzędnikom państwowym łatwy i równy dostęp do danych, potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej, otrzymania licencji, koncesji, pozwoleń i innych dokumentów. W innych krajach uzyskanie podobnych zajmuje wiele dni lub tygodni.

 

X-Road jest zbudowany z myślą o skalowalności, dzięki czemu coraz więcej usług i repozytoriów można łatwo przenosić do systemu. Cyfrowy kręgosłup tej aplikacji jest dość imponujący, ale to niejedyna estońska innowacja technologiczna.

 

Wiele krajów postkomunistycznych użala się nad swoją przeszłością, nęka je korupcja, nadęte władze centralne i samorządowe, a także przestarzałe i nieefektywne systemy edukacyjne. Estończycy zadbali o to, aby zacząć z czystym kontem, inwestując w przyszłość, aby stworzyć i wychować społeczeństwo technologiczne. Dzieci w wieku siedmiu lat uczy się tam zasad i podstaw kodowania (dla porównania, tylko w czterech szkołach w Stanach Zjednoczonych uczą programowania komputerowego na tym etapie życia).

 

Silne fundamenty przyniosły wspaniałe rezultaty. Estończycy są przedsiębiorczy i myślący, a to jest bardzo wygodne dla rządu. Firmę w tym kraju zarejestrujemy w pięć minut. Zdaniem The Economist, w 2013 roku padł tam rekord liczby uruchomień działalności na osobę. To przekłada się także na jakość. Wiele estońskich startupów przekształciło się w potężne kompanie tj. Skype, Transferwise, Pipedrive, Cloutex, Click & Grow GrabCAD, Erply, Fortumo, Lingvist i inne. Nawiasem mówiąc, Estonia jest w strefie euro.

 

Jeśli to wszystko brzmi kusząco i ty chcesz stać się przedsiębiorcą, to masz szczęście. Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Estonii jest proste i można to zrobić bez pakowania walizki dzięki usłudze E-residenc servic (ponadnarodowa tożsamość cyfrowa dostępna dla każdego). Przez E-residenc można nie tylko założyć firmę w Estonii przez Internet, ale mieć również dostęp do innych usług online, z których Estończycy korzystają od ponad dekady. Dotyczy to również e-przelewów bankowych i zdalnych pieniędzy, deklarując płacenie podatków w Estonii (e-estonia.com).

 

E-residenc wydaje inteligentne karty identyfikacyjne do podpisów elektronicznych. Karty same w sobie są chronione za pomocą szyfrowania 2048-bitowego, a funkcjonalność podpisu / ID zabezpieczona jest dwoma certyfikatami bezpieczeństwa, przechowywanymi w mikro chipach karty.

 

Na tym wielkie innowacje się nie kończą. Blockchain (www.blockchain.com), portfel Bitcoin, który zabezpieczony jest integralnie danymi e-residence, wykorzystywany jest do zapewnienia bezpieczeństwa 1 mln estońskich rejestrów medycznych. Blockchain rejestruje wszelkie zmiany, także nielegalne lub powstające w inny sposób, dokonane w dokumentacji medycznej, chroniąc autentyczność danych i skutecznie eliminując wszelkie nadużycia.

 

Wnioski? Stany Zjednoczone i reszta świata mogą uczyć się od Estonii. Państwo musi być gotowe do adaptacji i zmiany infrastruktury zarówno na szczeblu centralnym, regionalnym i gospodarczym. Te zmiany wymagają stałej optymalizacji. Ludzie muszą zrozumieć, że trzeba zmieniać nastawienie i najlepiej zacząć od dzieci. System edukacji powinien być zaprojektowany w taki sposób, żeby młody umysł nie był kaleki w przyszłości i nie musiał w okresie rozwoju przyjmować wielu nieistotnych informacji. I wreszcie, jeśli chcesz rozwijać przedsiębiorczość, konieczne jest usunięcie przeszkód biurokratycznych i technicznych na wszystkich poziomach życia.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika beka

Proponuje, żeby każdy robił

Proponuje, żeby każdy robił to co lubi. Jak ktoś potrzebuje żyć wzgodzie z naturą, to można żyć w lepiankach, jaskiniach czy w szałasach, polować na zwierzynę i zbierać owoce. Po co mieszkać wygodnych domach, mieszkaniach, robić zakupy w sklepach i tak narzekać na tą ubezwłasnowalnijącą technologię zwaną internetem, telewizją czy telefonią itp, itd.
Są jeszcze miejsca, gdzie takie miejsca występują. Proponuje zamieszkanie w Amazonii i po kilku latach podzielenia się wrażeniami z pobytu i nowych doznań.

Portret użytkownika DonPedro

Byłem w Estonii klka lat temu

Byłem w Estonii klka lat temu. Tallin zrobił na mnie wrażenie. Jest co zobaczyć to fakt. Sporo przybyszy z bliskiej Finlandii. Wtedy była jeszcze Korona. Alkohol tani więc knajpy pękały w szwach. Czy firmę można załorzyć w pięć minut. Nie wiem. Ale czy szóstej minuty przychodzi słuszna i należna składka na tzw. zus i wszelkie inne słuszne i należne daniny to pytanie do admina.Bo super wesołych to widziałem Finów z wiadomej przyczyny.

 

Portret użytkownika yrtij

byłem, widziałem najciekawsze

byłem, widziałem najciekawsze ruskie bazary takie jak u nas ponad 20 lat temu, mozna ciekawe rzeczy kupic z roznych zakątków byłego zsrr, ceny w euro nie powalają czyli nie takie wysokie, wybrzerze przynajmniej tam gdzie byłem brzydkie, ciekawostką że można kupic monety srebrne bez podatku:) Miasto Talinn brzydko wyglada i chyba nie takie wielkie. Fajny port na bałtyku jest opuszczony taki betonowy moloch.
 

Skomentuj