Eskalacja konfliktu na granicy serbsko-kosowskiej. Czy czeka nas kolejna wojna na Bałkanach?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com / Zmianynaziemi.pl

Serbia postawiła w stan podwyższonej gotowości oddziały wojska i policji, które stacjonują przy granicy z Kosowem. Z kolei wojska NATO zaczęły przeprowadzać częstsze patrole przy wspólnej granicy. Konflikt serbsko-kosowski odżył na nowo, gdy władze Kosowa wprowadziły zakaz wjazdu do kraju dla samochodów z serbskimi tablicami rejestracyjnymi.

 

Kosowo i Serbia to kraje, które od dawna chcą przystąpić do Unii Europejskiej. Ich plany nie zostały zrealizowane ze względu na trwający między nimi konflikt. W 2008 roku Kosowo uzyskało niepodległość od Serbii, która nie uznała jego nowego statusu. UE stawia warunek - zanim Kosowo i Serbia przystąpią do wspólnoty, muszą zakończyć wzajemne spory.

 

Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby relacje tych dwóch państw miały się znormalizować. Władze Kosowa zakazały wjazdu do kraju samochodom z serbskimi tablicami rejestracyjnymi. Decyzja zapoczątkowała protesty w północnej części Kosowa, którą zamieszkuje głównie mniejszość serbska. W odpowiedzi Serbowie codziennie organizowali protesty, a także blokowali drogi prowadzące do przejść granicznych z Serbią. W zeszłym tygodniu doszło również do ataków na kosowskie urzędy.

 

Kosowo wysłało specjalne oddziały policji na dwa przejścia graniczne w północnej części kraju. Z kolei Serbia postawiła w stan podwyższonej gotowości wojsko oraz policję stacjonującą przy granicy z Kosowem. Aby nie dopuścić do ewentualnych prowokacji i zaognienia konfliktu, wojska NATO od poniedziałku przeprowadzają częstsze patrole przy przejściach granicznych w Kosowie.

 

Spór między Serbią a Kosowem może ewoluować, czego efektem będzie dalsze blokowanie kandydatury tych państw do przystąpienia do Unii Europejskiej. W tym tygodniu mają się odbyć kolejne negocjacje w tej sprawie. W przypadku zaostrzenia serbsko-kosowskiego konfliktu, przyłączenie tych krajów do UE nie będzie możliwe.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Wiertara do chazara

GOwno wiesz chazarku o

GOwno wiesz chazarku o Serbach

Przypomne ci chociazby  Zamach w Sarajewie – zamach na następcę austro-węgierskiego tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę Zofię, księżnę Hohenberg, dokonany 28 czerwca 1914 roku przez bośniackiego Serba Gawriło Principa, członka serbskiej nacjonalistycznej organizacji "Młoda Bośnia".

Portret użytkownika Quark

Po co oni chcą przystąpić do

Po co oni chcą przystąpić do UE , nie widzą co tu się dzieje ? Pewnie jeszcze naiwnie myślą , że po akcesji dostaną dużo pieniążków na modernizację kraju ... nie sądzę . Lepiej niech rządzą się sami , nikt im się nie będzie wpierniczał do polityki a i gospodarczo sami sobie poradzą bez obcego kapitału - wszystko da się zrobić , tylko potrzebna jest zgoda .

Strony

Skomentuj