Erupcje syberyjskich wulkanów odpowiadają za ocieplenie klimatu i masowe wymieranie w Permie

Kategorie: 

Źródło: Internet

Najbardziej potężne erupcje wulkanów w historii Ziemi miały miejsce na Syberii. Eksplozje tak zwanych trapów syberyjskich rozpoczęły się około 250 milionów lat temu i trwały przez setki tysięcy lat. W tym czasie na powierzchnię ziemi wydostało się około 2 mld metrów sześciennych stopionej skały. Lawa objęła prawie całą zachodnią Syberię, czyli obszar porównywalny pod względem wielkości do Kanady.

 

Materiał wulkaniczny z tej mega erupcji wyrzucany był na setki metrów w atmosferę, a stężenie szkodliwych gazów zmieniło ją na tyle, że spowodowało to wielkie zmiany klimatu z szybkim jego ociepleniem włącznie. Aby oszacować zmiany temperatury w trakcie zaobserwowanego wtedy wymierania gatunków, naukowcy przeanalizowali zawartość izotopu tlenu-18, znajdującego się w szczątkach wymarłych stworzeń w ciągu pierwszych pięciu milionów lat od tej megaerupcji.

Naukowcy przebadali w tym celu ponad 15 tysięcy szczątków wyekstrahowanych ze skał osadowych w południowych Chinach.  Stwierdzono, że najwyższe stężenie tlenu-18 było 252,1 i 250,7 milionów lat temu. Uczeni uważają, że wystarczy, aby temperatura podniosła się powyżej 40 stopni, aby zginęła większość alg i roślin, a także wszystkie kręgowce.  Prawdopodobnie nieznośny upał, na początku triasu, zniszczył na Ziemi praktycznie wszystkie lasy iglaste, o czym świadczy brak złóż węgla z tego okresu. Życie w oceanach zostało wtedy praktycznie unicestwione.

 

Wybuch wulkaniczny, który to zapoczątkował był niezwykły. Zamiast z krateru wulkanu lawa wypłynęła na powierzchnię przez duże pęknięcia w ziemi. Ten rodzaj erupcji nazywa się wylaniem bazaltu. Przebieg takiej aktywności może być spokojniejszy, ale jej skutki są o wiele bardziej katastrofalne.

 

Lawa miała wielką płynność i rozciągała się na dziesiątki, a nawet setki kilometrów zanim zastygła. Warstwa po warstwie pokrywała ziemię, tworząc dziwaczną formę schodkową. Takie skały bywają nazywane trapami. Ukształtowania terenu, które jest tworzony w ten sposób jest bardzo stabilne, a ten rodzaj skał jest narażony na erozję w znacznie mniejszym stopniu niż skały osadowe.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące.


Komentarze

Portret użytkownika didier

ale oni strzelają

ale oni strzelają liczbami.... Eksplozje tak zwanych trapów syberyjskich rozpoczęły się około 250 milionów lat temu i trwały przez setki tysięcy lat. W tym czasie na powierzchnię ziemi wydostało się około 2 mld metrów sześciennych stopionej skały

To są psychopaci a nie naukowcy, to są kretyni i debile....już mówię czemu tak jest.

Dokłądnie w tym samym miejscu 100 lat !!!! tak 100 lat temu coś się wydarzyło. Nazwano to katastrofą Tunguską, efektem jej było:

ogromnej eksplozji, która powaliła drzewa w promieniu 40 km, widziana była w promieniu 650 km, słyszana w promieniu 1000 km, zaś niezwykle silny wstrząs zarejestrowały wówczas sejsmografy na całej Ziemi, a wreszcie — dzięki szczególnemu położeniu Słońca w okresie przesilenia letniego, wskutek odbijania światła przez pył, będący efektem eksplozji – w wielu europejskich miastach zaobserwowano zjawisko „białej nocy”. Uderzenie było tak silne, że ówczesne rosyjskie magnetometry pokazywały w jego rejonie drugi biegun północny

Ciekawe prawda ? 100 lat temu, ekspedycji w celu wyjaśnienia było już kilka i ? I NIC DALEJ NIE WIEDZĄ CO SIĘ TAM WYDARZYŁO !!!!!!!!!!!!!
CI kretyni ośmielają się podawać że 250 mln lat temu wypłyneło 2mld lawy a te debile nie potrafią przeanalizować wydarzeń z przed 100 lat !!!!!

Wezmą ŻYWEGO SKORUPIAKA Z MORZA i PO ICH ZASRANYCH ANALIZACH I DATOWANIACH WYCHODZI ŻE ON MA KILKA TYSIĘCY LAT !!!

Kur.. ślady stóp człowieka i dinazura, skamieniałe-drewniane narzędzia, zabawki w WĘGLU !!! biżuteria w WĘGLU !! DRZEWA STOJĄCE PIONOWO SKAMIENIAŁE KTÓRE, PRZECINAJĄ ZIEMIĘ DATOWANA NA KILKADZESIĄT TYSIĘCY LAT (różnica w glebie od pnia do korony drzewa to kilkadzisiąt tysięcy lat)!!

Oni nic nie wiedzą....
 

Nasza nadzieja
https://www.youtube.com/watch?v=Tuqbony9RiE
Na walkę z rzeczywistością
http

Portret użytkownika didier

ale ja nie jestem szcęśliwy z

ale ja nie jestem szcęśliwy z tego powodu....
komputery są efektem zimnej wojny- która jest efektem II wojny światowej.
Rzucono miliony istnień i niewybrażalną ilość cierpienia... i po 30 latach powstały z tego komputery. BRAWO

Wolałbym  muzyki słuchać na żywo, filmy oglądać w kinie, wiadomości usłyszeć od ludzi. Komputery są wymuszone przez postęp, ale nie są niezbędne.

Już lata temu ludzie teoretycznie mogliby przestać pracować, paliwa na ogrzewanie jest aż nadto, auta niepotrzebne, żywności starczy dla każdego...ale nie w głowie to ,,naukowcom"

I proszę skończ z Argumentum ad personam...bo czuję jakbym rozmawiał z kimś upośledzonym, a taki chyba nie jesteś.
 

Nasza nadzieja
https://www.youtube.com/watch?v=Tuqbony9RiE
Na walkę z rzeczywistością
http

Skomentuj