Erupcja Yellowstone spowodowałaby, że większość Ameryki nie będzie się nadawała do zamieszkania

Kategorie: 

Źródlo: Internet

W środku kontynentu amerykańskiego znajduje się tykająca bomba w postaci superwulkanu Yellowstone. Jeśli dojdzie do jego erupcji, może on dosłownie wymazać z map świata kraj znany dzisiaj jako Stany Zjednoczone Ameryki.

 

Jeszcze stosunkowo niedawno, niewiele osób zdawało sobie sprawy z tego, jakie mogą być konsekwencji erupcji wulkanicznej w środku Parku Narodowego Yellowstone. Zagrożenia wynikające z hipotetycznej erupcji superwulkanu, praktycznie w centrum USA, wydawały się bardzo hipotetyczne, ale obecnie wszyscy patrzą w stronę tego kolosa z niepokojem.

 

Wybuch superwulkanu to katastrofa naturalna, którą trudno porównać z czymkolwiek podobnym. Siła niszczycielska, która wiąże się z taką erupcją jest tysiąc razy większa niż ta, którą mają konwencjonalne wulkany. Gdyby doszło do czegoś takiego za naszego życia, byłby to koniec USA. Dość wspomnieć, że według wstępnych szacunków aż dwie trzecie powierzchni tego kraju nie nadawałoby się już do zamieszkania.

 

Ludzkość nie ma zbyt wielu doświadczeń z radzeniem sobie ze skutkami erupcji superwulkanów. Ostatnie zdarzenie tego typu miało miejsce 27 tysięcy lat temu w Nowej Zelandii. Eksplozja superwulkanu Toba 70 tysięcy lat temu doprowadziła niemal do wyginięcia gatunku homo sapiens. Ostatnia erupcja Yellowstone miała miejsce 640 tysięcy lat temu, a interwały pomiędzy kolejnymi erupcjami tego amerykańskiego giganta wynoszą około 650 tysięcy lat.

 

Biorąc pod uwagę liczne zjawiska towarzyszące rychłej erupcji, takie jak inflacja terenu, emisje gazów wulkanicznych, czy roje trzęsień ziemi, trzeba stwierdzić, że wszystko to występuje w obrębie Yellowstone. Naukowcy są jednak ostrożni w ferowaniu opinii na temat nieuchronności zbliżającej się erupcji tego wulkanu.

 

Gdyby jednak do tego doszło, to nie ma wątpliwości, że śmierć w wyniku takiego zdarzenia poniosą dziesiątki tysięcy osób. Mówi się o 90 tysiącach ludzi, którzy zginą natychmiast, a do tego dojdą jeszcze poszkodowani, znajdujący się w znacznym nawet oddaleniu od epicentrum.

 

Kilkumetrowa warstwa pyłu wulkanicznego pokryje obszar w promieniu 1600 km, co spowoduje, że dwie trzecie USA nie będzie się już nadawało do zamieszkania. Oprócz tego globalnym problemem staną się kwaśne deszcze wywołane przez ogromne ilości związków siarki, które dostaną się do stratosfery.

 

Niektórzy eksperci sugerują, że wybuch superwulkanu tej wielkości jak Yellowstone, to groźba tak zwanej "nuklearnej zimy", czyli czegoś, czego spodziewaliśmy się po apokalipsie w postaci wojny jądrowej. Według amerykańskiej agencji do spraw nadzwyczajnych, FEMA, taki scenariusz kosztowałby USA ponad 3 tryliony dolarów i po czymś takim aktualne światowe mocarstwo nie dołaoby się podnieść z kolan przez długie dziesięciolecia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika trin'Irratar

Że tak użyję eufemizmu

Że tak użyję eufemizmu "Smutno mi się robi" jak czytam większość wypowiedzi. Fanatyzm maniakalny rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Jest to ewidentny dowód na to, że "Elity" rządzące odnoszą zwycięztwo w walce z poziomem intelektualnym narodu. Wielu z was zamyka się w świątyni jedynej słusznej teorii a w jej obronie rozsiewa inwektywy w stronę osób, które myślą inaczej. Daliście zapędzić się tam gdzie was chcą, w gotowy zestaw teorii kanalizujący wasz sposób myślenia i zachowań. Co do wulkanu "praca" gruntu nie oznacza że wulkan wybuchnie, jak ma wybuchnąć to wybuchnie i nikt tego nie jest w stanie przewidzieć z sensowną dokładnością. W wielu przypadkach dochodziło do erupcji bez wyraźnych "znaków" terenowych lub były tak szybkie, że nikt ich nie miał szansy dostrzec albo zapamiętać. Przemieszczanie się lawy to jedno a jej wypływ na powierzchnię w stopniu mniej lub więcej gwałtownym to drugie. Nie zawsze trzęsienia ziemi/roje trzęsień ziemi zakończone są emisją lawy ponad powierzchnię "gruntu". Te procesy są bardzo złożone i zależne od wielu czynników a o wielu jeszcze nie mamy nawet pojęcia. Takie artykuły to typowe napędzanie ludziom strachu, wpędzanie w stany lękowe gdyż osobami odczuwającymi określony poziom zagrożenia łatwiej manipulować. To czy ameryka jako kontynent będzie nadawała się do zmieszkania czy nie zależy od wielkości erupcji oraz intensywności procesów jej towarzyszących. Wszyscy zakładają, że jak wybuchnie to z taką siłą, że nikt nie potrafi sobie jej wyobrazić, i od razu będzie koniec świata albo tylko koniec kraju znanego jako USA. Jakoś nikt nie interesuje się resztą. Niektórzy czekają na to zdażenie tylko po to by dowartościować się umieszczając wpis w internecie "MIałem rację a wy mie nie wierzyliście tacy i owacy". Dlaczego nie udowodnicie swojej racji np w ten spsób: zawińcie się w prześcieradło, idźcie w jakieś odludne miejsce i zaaplikujcie sobie przy pomocy gwałtownej reakcji chemicznej o charakterze egzotermicznym pewną objętość ołowiu prosto do mózgu, tylko pamiętajcie o wcześniejszym powiadomieniu wszystkich, że takie zdażenie będzie miało miejsce podająć czas co do sekundy. Jak macie lepszy pomysł na realizację takiego kroku to nie mam zamiaru was ograniczać, wolny wybór. Raczej gorąco zachęcam do poszukiwania, we własnym życiu, ciekawszych obszarów w których warto jest mieć rację, zamiast tracić czas na wyznawanie teorii, które i tak niczego wam nie oferują oprócz wyimaginowanego poczucia wyższości nad innymi. Każdy człowiek jest sumą własnych doświadczeń i przemyśleń dlatego racja jest jak dupa, każdy ma swoją. Dyskusja z zasady ma coś wnieść do tematu, ułatwić powstanie nowych wniosków ale pod warunkiem, że odbywa się na odpowiednim poziomie. Więcej optymizmu i radości z Życia życzę wszystkim a szczególnie tym uwikłanym. Pamiętajcie "Łatwo być grubą rybą w małym stawie." nie dajcie się szufladkować Wink

Portret użytkownika euklides

Dlaczego ci którzy twierdzą,

Dlaczego ci którzy twierdzą, że są Polakami uważają, że uwałszczenie i wyzwolenie Polaków jest niekorzystne. Dlaczego są zwolennikami trzymywania Polaków jako niewolników pod butem państwa. Dlaczego są zwolennikami socjalizmu czyli zabierania niewolnikowi owoców jego pracy, a potępiają wolny rynek dający nieskrępowane możliwości wymiany handlowej. Dlaczego chcą zakazów i kontroli nad Polakami w sprawach osobistych jak palenie Marihuany czy tytoniu. Czy nie dlatego, że tak naprawdę uważają Polaków za swoje bydło?

Portret użytkownika koń który mówi

Rozumiem, że najważniejsza

Rozumiem, że najważniejsza jest w tym wszystkim marihuana przez duże M. No to już wszystko jasne i dziękuję panu anarchiście. Obyś nie miał dzieci bo ciężki los będą miały i spaprane życie.

Portret użytkownika euklides

A dlaczego w ogóle ktoś ma

A dlaczego w ogóle ktoś ma zakazywać palenia marihuany czy tytoniu? Albo traktuje się Polaka jako człowieka wolnego, który może dysponować swoim ciałem wedle uznania albo odzywają się geny "rasy panów", która wie lepiej co bydłu wolno, a czego nie.

Portret użytkownika bosak

Przeczytałem wszystkie

Przeczytałem wszystkie komentarze i załamuję ręce jeżeli wy jesteście przyszłością tego kraju to znaczy że nic się nie zmięni. Idźcie lepiej gimbusy lekcje odrabiać zamiast piać te nędzne wypociny. Gadaniem bzdetów nic się nie zmieni. Wasz punkt widzenia jest tak wąski i niedojrzały, że prezentowanie go w necie to klęska gorsza od wszystkich superwulkanów świata.

Portret użytkownika tomi

No to mam nadzieje że wielu

No to mam nadzieje że wielu już zrozumiało dlaczego jankesi są tak zaangażowani w pośrednie tepienie Palestyńczyków, wywołanie eboli w Afryce, i nagonke na Rosje. Marzy im się nowy teren do zamieszkania czyt: okupacji jak im "balonik" pęknie
i rzycze im takiego samego losu jaki zgotowali w Palesynie, Iraku, Iranie, Egipcie, Libii, Somalii, Venezueli, Ukrainie, Syrii, Birmie, Mołdawi, Sudanie, Kongo, Jemenie itd a najsprawiedliwiej w Hiroszimie i Nagasaki
widać że się śpieszą więc jeszcze za naszego życia może walnąć

Portret użytkownika Nostra Damus

Dlaczego mam takie wrażenie,

Dlaczego mam takie wrażenie, że spora grupa ludzi czeka na tyki wybuch z utęsknieniem... ?
 
W USraelu też mieszkają niewinne istoty, nie wszyscy są nowoczesnymi faszystami.
Lepiej żeby doszło do takiej sytuacji, gdzie ludność usraela w obliczu bezpośredniego zagrożenia musiała by być ewakuowana do innych części naszej (?) Planety. 
Ja proponuję amerykańcom by osiedlali się w następujących krajach:
Irak, Iran, Syria. Afganistan, Libia, Somalia itd itp. Ponieważ są to kraje, gdzie USrael wprowadza demokrację, więc na 100 % ich tam kochają, miłują i lubią. 
Taką wersję wydarzeń nazwałbym Sprawiedliwością Bożą.

Unia Europejska problemów nie rozwiązuje. Unia Europejska jest problemem, którego nikt nie potrafi rozwiązać. Nostra Damus.

Portret użytkownika euklides

Myślisz, że nie przyjęto by

Myślisz, że nie przyjęto by ich tam serdecznie? Amerykanie to w większości mili ludzie. Tylko nawiedzeni politycy kreują podziały, piorą mózgi i sieją nienawiść.
Przypominam, że Polska dzięki politykom też była zaangażowana w konflikt w Iraku, Afganistanie i parę innych, to co Polakom też życzysz tej dziejowej przeprowadzki?

Portret użytkownika koń który mówi

Ale Polacy nie odnieśli

Ale Polacy nie odnieśli żadnej korzyści z tych wojen. Pojechali tam służyć i walczyć dla tych spasionych amerykańców, którzy odcinają kolejne kupony od tych pyrrusowych zwycięstw wożąc swoje grube tyłki ciężarówkami palącymi po 25L paliwa na setkę. I dobrze wiedzą, że ta ropa jest wymieszana z krwią niewinnych ludzi.
Także już wiesz gdzie mam "miłych ludzi".

Strony

Skomentuj