Erupcja Yellowstone może nastąpić nawet jutro

Kategorie: 

Źródło: Park Narodowy Yellowstone

Gdy postanowiono oszacować prawdopodobieństwo erupcji Yellowstone jeszcze za naszego życia okazało się, że to jak 1: 10000, czyli całkiem sporo. Jednak w rzeczywistości ze względu na niestabilny charakter kaldery niewiele to znaczy, bo Yellowstone może wybuchnąć praktycznie w każdej chwili.

 

Czy gdyby do tego doszło oznaczałoby to koniec świata? A może tylko upadek przemysłu turystycznego w stanie Wyoming? Jakub Lowenstern z Yellowstone Volcano Observatory twierdzi, że za każdym razem, gdy wulkan wybuchał w przeszłości   (a znamy trzy przypadki erupcji) uwolnieniu ulegało ponad tysiąc kilometrów sześciennych materiału wulkanicznego. To wystarczy, aby pokryć całe terytorium USA warstwą popiołu o grubości 30 centymetrów.

 

Dlatego w celu uniknięcia dużej liczby ofiar konieczna byłaby szybka ewakuacja. Jednak poważniejszy problem sprawią higroskopijne drobiny pyłu, które spowodują utrudnienia w oddychaniu u ludzi i zwierząt a także przykrywając rośliny ograniczy ich fotosyntezę.

 

Zapewne gdyby wybuchł Yellowstone to moglibyśmy zobaczyć tłumy Amerykanów starających się uciekać na południe, w kierunku Meksyku. Być może w pomoc USA musiałyby się zaangażować inne państwa, bo byłoby to ponad siły nawet tak wielkiego mocarstwa.

 

Reszta świata musiałaby zmierzyć się z naprawdę wielkimi i szybkimi zmianami klimatu. Szybko od ocieplenia wtrąciłoby nas to w oziębienie. Erupcja Pinatubo z 1992 roku spowodowała obniżenie globalnej temperatury o pół stopnia. W przypadku erupcji tysiące razy większej wpływ będzie jeszcze istotniejszy.

 

Cały glob może pokryć się warstwą pyłu wymieszanego ze związkami siarki, które gdzieniegdzie opadałyby w formie kwaśnych deszczów. Poza tym panowałby mrok i światło słoneczne mogłoby być rzadkim gościem na naszym niebie nawet przez dekadę.

 

Pozytywnie brzmią informacje naukowców przekonujących, że erupcja Yellowstone w przeszłości nigdy nie powodowała wymierania. Oczywiście endemiczne gatunki zamieszkujące bezpośrednia okolice wulkanu raczej nie przetrwają, ale efekt globalny nie powinien być aż tak dolegliwy. Brzmi to dość zaskakująco zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę innych naukowców twierdzących, ze dużo mniejszy superwulkan Toba wybuchając 76 tysięcy lat temu nieomal doprowadził do wyginięcia homoi sapiens.

 

Ostatnia erupcja Yellowstone miała miejsce 640 tysięcy lat temu a dwie poprzednie 1,3 i 2,1 miliona lat temu. Każda z następnych erupcji była trochę mniejsza od poprzedniej, co może oznaczać, że plama gorąca, jaka znajduje się pod Yellowstone ulega chłodzeniu. Jednak to nie oznacza, że można odetchnąć z ulgą. Yellowstone nadal pozostaje jednym z najbardziej niebezpiecznych superwulkanów na świecie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Kokoes

Stan. Nic prostrzego. Zrób

Stan. Nic prostrzego. Zrób stronę. Poświęc na jej administrowanie kilka godzin dziennie (ponad tysiąc rocznie) - zamiast poświecić go rodzinie (znajomym), zapłać za serwer i domenę ok. 500 zł rocznie. Oczywiście wszystko to charytatywnie - bez umieszczania reklam. Wtedy podobni tobie użytkownicy będą szczęśliwi.Proponuję, żebyś jescze obraził się na telewizję. Nie dość że płacisz abonament za kablówkę (sat.) to jeszcze "uszczęśliwiają" Cię bloczkami reklam co kilkadziesiąt(naście) minut.Wszystkim zawsze powtarzam, że za darmo to dzisiaj co najwyżej po ryju mozna dostać.PSNikt Ci nie każe ich klikać. Zajmij się treścią.

Portret użytkownika maniek

Gdyby jakieś inne państwo

Gdyby jakieś inne państwo chciało rzucić na kolana USA, to wywołanie eksplozji jądrowej w parku Yellowstone będzie wręcz idealnym posunięciem. Tylko że takie posunięcie będzie się rówać temu że wszystkie lotniskowce USA zrónają z ziemią takiego agresora...

Portret użytkownika Stefan

Choć to może nie wydarzyć się

Choć to może nie wydarzyć się nigdy, równie dobrze może wydarzyc się jutro. Administratora portalu pochwycą rośli panowie, zawiną w biały kitel i odwiozą wprost na oddział. Takie samo prawdopodobieństwo jak wybuchu wulkanu.

Małe litery w moich postach,to nie błąd,tylko celowe podkreślenie braku szacunku dla skurwysynów.

Portret użytkownika morpheus

Erupcja każdegu wulkanu może

Erupcja każdegu wulkanu może nastąpić nawet jutro, mega wybuch na Słońcu może nastąpić jutro, mega trzęsienie ziemi może nastąpić jutro. Jutro także może pojawić się wirus co zabije wszystko co żyje na ziemi. Ale to nie tak .... bo to wszystko może nastąpić zanim wcisnę ENTER pisząc ten post (jak sie pojawi to znaczy że nie nastąpiło i odetchnę z ulgą :):):)  ) Prawda jest taka ze nauka mimo że ma się za wielką nie wiele jest w stanie przewidzieć. I tutaj dochodzimy do sedna żeby cieszyć się każdą chwilą bo może być ostatnia a nie podniecać się Yellowstone czy 2012 które mogą wsytąpić jutro, za tydzień, rok dwa, tysiąc ( tak , mówię też to o 2012 bo to już przestaje być datą a staje się symbolem)ludzie macie rodziny, hobby czy rozrywki cieszcie sie nimi a nie piekęgnujcie strachu i paranoi, w obliczu Yellowstone, mega wybuchu na Słońcu , Nibiru czy innych mega tragedii jesteśmy i tak bezradni. Wybór należy do każdego z Was czy poświęcicie czas najbliższym, przyjemnoścą czy pławieniu się w strachu  .... Nie mówię że sie nie boją ale osobiście wolę iść z młodym w piłkę pograć niż powiedzieć mu "zamknij się gnoju bo Yellowstone mruczy...."

Portret użytkownika devoratus

Wiem, do czego zmierzasz, ale

Wiem, do czego zmierzasz, ale nie do końca masz rację.
 
Oczywiście, że masz rację pisząc "Wybór należy do każdego z Was czy poświęcicie czas najbliższym, przyjemnoścą czy pławieniu się w strachu  ...."
 
Ale z drugiej strony wielu ludzi nie ma czasu żyć, bo zbyt zajęta jest zarabianiem kasy i gromadzeniem dóbr wszelakich. Może dzięki takim artykułom, choć niektórzy zrozumieją, że lepiej poświęcić czas właśnie najbliższym, bo czasem wystarczy 1 sekunda i nie będzie komu wydać gromadzonych przez te lata pieniędzy...
 
"Memento mori" - nie miało oznaczać siedź i bój się, tylko pamiętaj, żeś kruchy i nic nie trwa wiecznie, więc doceniaj chwilę...

 

 

Portret użytkownika jesion

Mądry tekst :) "Wybór należy

Mądry tekst Smile "Wybór należy do każdego z Was czy poświęcicie czas najbliższym, przyjemnoścą czy pławieniu się w strachu  ...." - to chyba nie o to chodzi... (przerabiałem to:) -to czas pogardy i bezsilności sprawia iż tak wielu z nas czeka na.... na cokolwiek co odmieni ich "los",niedostatki finansowe i poczócie bezsilności gdy brak na podstawowe minimum... poczócie półapki która zamyka się coraz szybciej z każdą kolejnym rachunkiem za prąd,wodę... wtedy czeka się na "cód",potem już tylko na zemstę na tych "co mają"-często motorem jest zwykła zawiść (bezinteresowna zawiść to narodowy sport nas Polaków Smile Sprawdzianem są pieniądze które wracają jak pokusa ... zapomnij o ... zapomnij i o Yellowstone i o słońcu ... przcież to co "groźne"jest tak daleko a to co mogę znów "mieć" w luksusowym sklepie za rogiem... Smile To chyba troche jest tak... :) 

Największym wynalazkiem ludzkości jest nóż na drugim biegunie stawiam koło. 

Strony

Skomentuj