Kategorie:
Satelitarne zdjęcia uchwycily ciągłą, niskiego poziomu erupcję wulkanu White Island w Nowej Zelandii. Chmura popiołu wzniosła się na wysokość 2100 m nad poziomem morza i przemieszcza się na południowy wschód z prędkością 9 km/h - wynika z raportu opublikowanego w czwartek, 22 sierpnia 2024 roku przez Volcanic Ash Advisory Center (VAAC) w Wellington.
Erupcja ta spowodowała odwołanie 10 lotów Air New Zealand z lotnisk w Tauranga i Rotorua, a także opóźnienie 3 innych. Linie lotnicze podjęły te działania ze względu na zagrożenie, jakie stwarza chmura wulkanicznego popiołu dla tras lotniczych.
Alert wulkaniczny pozostaje na poziomie 3, a kolor lotniczy na pomarańczowym. Najbardziej prawdopodobne zagrożenia związane z tą aktywnością wulkaniczną występują w pobliżu krateru. Z tego powodu nikt nie ma pozwolenia na wejście na wyspę White Island. Władze zalecają, aby żeglarze unikali wód wokół wyspy, zachowując odległość co najmniej 3,7 km.
Wulkan White Island, znany również jako Whakaari, to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Nowej Zelandii. Jego ostatnia gwałtowna erupcja miała miejsce 9 grudnia 2019 roku, kiedy na wyspie przebywało 47 turystów. Wybuch był nagły i wybuchowy, wyrzucając w powietrze chmurę pary, popiołu i gazów wulkanicznych, która pochłonęła wyspę.
Intensywność erupcji zaskoczyła turystów i przewodników, pozostawiając im niewiele czasu na ucieczkę. Warunki na wyspie były już niebezpieczne ze względu na kwaśne środowisko oraz obecność wrzącego błota i fumaroli, co jeszcze bardziej skomplikowało sytuację podczas wybuchu.
W wyniku erupcji zginęło 22 ludzi z powodu poważnych oparzeń i obrażeń odniesionych od intensywnego ciepła, popiołu i toksycznych gazów. Pozostali ocaleni doznali krytycznych obrażeń, w tym rozległych poparzeń, wymagających długotrwałego leczenia.
Ta tragedia wzbudziła poważne obawy dotyczące ryzyka związanego z turystyką na obszarach aktywnych geologicznie i doprowadziła do dochodzeń w sprawie zarządzania i regulacji tego typu działalności turystycznej. Erupcja z 2019 roku pozostaje jedną z najbardziej tragicznych katastrof naturalnych w najnowszej historii Nowej Zelandii.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Skomentuj