Erupcja wulkanu w Ekwadorze grozi światowym niedoborem bananów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W Ekwadorze, który jest największym eksporterem bananów na świecie, trwa erupcja wulkanu Sangay. Skutki żywiołu dotknęły ponad 80 tysięcy hektarów upraw. Kilka prowincji tego kraju zostało pokrytych popiołem.

Na skutek gwałtownej erupcji wulkanu Sangay istnieje poważne zagrożenie dla lokalnego rolnictwa. Nie można wykluczyć, że z powodu popiołu rolnicy mogą stracić w tym sezonie nawet jedną czwartą zbiorów. Zdaniem eksperci może to oznaczać poważny niedobór bananów na świecie. ponieważ większość z nich pochodzi właśnie z Ekwadoru.

 

Według ekspertów, eksport tych owoców może spaść nawet o 25 do 30 procent. Nieuchronnie spowoduje to wywindowanie cen tych owoców. Jeśli wulkan nie uspokoi się można się spodziewać kolejnych niszczących opadó popiołu, które mogą zdziesiątkować uprawy bananowców.

 

Jak informowano wcześniej, wulkan Sangay, który obudził się w Ekwadorze, wyrzucił w powietrze kolumny popiołu sięgające na wysokość około 12 kilometrów. Na skutek tej erupcji zamknięte zostało międzynarodowe lotnisko w mieście Guayaquil. Sytuacja jest dynamiczna i może szybko ulegać zmianie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Banany to są moje ulubiene !

Banany to są moje ulubiene ! I co teraz ? NIedobry wulkan w Ekwadorze.Drodzy umieszczacze i przepisacze artykułów wysoce pseudo problematycznych ...POMIŁUJCIE !!! Tych głupot nie da się nawet już czytać a co dopiero komentować. Tym niemniej ja jeszcze dałem radę w nadziei na reakcę na moją sugestię drodzy przepisywacze.Powiem wam, że przy życiu utrzymuje was jedynie fakt, że możemy się tu wszyscy wypowiadać do woli, my z gawiedzi Smile Pozdro i bez urazy.

Portret użytkownika Quark

Nie dość ,że karmią nas

Nie dość ,że karmią nas pastewną (!) odmianą bananów ,których tam na miejscu NIKT nie je bo mają ZNACZNIE smaczniejsze odmiany i zrywa się je niedojrzałe by mogły przetrwać transport morski przez co są w znacznej mierze pozbawione właściwych składników odżywczych ,których nie zdąrzyły jeszcze wytworzyć to jeszcze szykuje się podwyżka ich ceny - dajcie spokuj.

Portret użytkownika r.abin

A pozytywnie! Aerozole z

A pozytywnie! Aerozole z wulkanu, spowodują spowolnienie ocieplenia klimatu - co będzie uznane za sukces ludzkości. Do pełni szczęścia (tzn przywrócenia lodowców), konieczny będzie dodatkowy podatek, na dostarczenie górnym warstwom atmosfery - odpowiedniej ilości aerozoli syntetycznych

Skomentuj