Erupcja wulkanu Tonga wytworzyła setki tysięcy błyskawic w ciągu kilku godzin

Kategorie: 

Źródło: Sentinel-2

Erupcja podwodnego wulkanu polinezyjskiego Hunga-Tonga-Hunga-Haapai wywołała powstanie tzw. brudnej burzy z rekordową liczbą wulkanicznych błyskawic. Obserwatorzy odnotowali prawie 600 000 uderzeń piorunów w dniach 13-15 stycznia, znacznie przewyższając poprzednie największe tego rodzaju wydarzenie, erupcję Anak Krakatau w Indonezji w 2018 roku. Według Daily Mail, na podstawie danych z globalnej sieci wykrywania wyładowań atmosferycznych naukowcy stworzyli wizualną animację tego zjawiska.

Chmura popiołu wyrzucona z podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga-Hunga Hapai została sfotografowana przez wiele satelitów na ziemskiej orbicie. Po upływie ponad miesiąca, dane satelitarne ujawniły, że podwodny wulkan u wybrzeży Tonga spowodował nie tylko rekordowe emisje popiołu, ale i doprowadził do powstania największej burzy wulkanicznej w znanej historii.

Według GLD360, naziemnej globalnej sieci wykrywania wyładowań atmosferycznych, styczniowa erupcja, wywołała 590 000 uderzeń piorunów. 15 stycznia doszło do prawie 400 tysięcy wulkanicznych błyskawic. Według danych GLD360, około 56% wyładowań atmosferycznych Tonga uderzyło w ląd lub otaczające go wody oceaniczne. Blisko 1300 uderzeń miało miejsce na największej wyspie królestwa, Tongatapu. Pozostałe 44% uderzeń piorunów prawdopodobnie nie wyszło poza chmurę pyłu.

„Nie potrafię sobie wyobrazić, przez co musieli przejść ludzie na wyspach, gdy nad ich głowami rozprzestrzeniła się ogromna chmura popiołu, tsunami zalało wybrzeże, a cały ten czas nad ich głowami uderzały błyskawice. Musiało to wyglądać apokaliptycznie” – mówi meteorolog Chis Wagaski. 

Warto zauważyć, że podczas erupcji wulkanu Anak Krakatau w grudniu 2018 roku, zarejestrowano około 340 000 takich wydarzeń w jednym tygodniu. Co za tym idzie, 400 000 piorunów w ciągu zaledwie kilku godzin to niespotykana anomalia.

Chociaż błyskawice wulkaniczne i zwykłe burze opierają się na różnych aerozolach atmosferycznych, zjawiska te łączą wspólny mechanizm powstawania różnicy potencjałów - w wyniku tarcia i pojawiania się skupisk naładowanych cząstek, elektronów i jonów. Kiedy w atmosferze tworzą się tak ogromne nagromadzenia dodatnich i ujemnych ładunków, prędzej czy później następuje między nimi przebicie, powstaje zjonizowany kanał, do którego pędzą cząstki.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj