Erupcja wulkanu Tonga wybiła dziurę w mezosferze Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Kiedy 15 stycznia wybuchł wulkan na Pacyfiku w pobliżu Tonga, naukowcy od razu wiedzieli, że są świadkami czegoś wyjątkowego. Ale nie wiedzieli, jak wyjątkowe było to zjawisko. Nowa analiza zdjęć wykonanych z orbitujących satelitów Ziemi pokazuje, że pióropusz wybił dziurę w naszej atmosferze aż do mezosfery!

Naukowcy z USA połączyli zdjęcia z dwóch satelitów, NASA GOES-17 i japońskiego Himawari-8, które obserwowały erupcję za pomocą podobnych kamer na podczerwień z różnych punktów orbity geosynchronicznej. Wykorzystując prostą matematykę stereogeometryczną, zespół obliczył, że pióropusz wzniósł się do 58 kilometrów w swoim najwyższym punkcie.

Dla porównania, największy znany pióropusz wulkaniczny w erze satelitarnej przed Tongą pochodził z góry Pinatubo, która w 1991 roku wyrzucała w powietrze popiół i aerozole na odległość do 35 kilometrów nad Filipinami. Pióropusz Tonga był 1,5 razy wyższy od Pinatubo.

 

Duża wysokość pióropusza Tonga oznacza, że ​​może on wpływać na kosmiczne zjawiska pogodowe, takie jak sprite'y, poświata powietrza i nocne chmury, które występują również w mezosferze. Erupcja Tonga była naprawdę niezwykła.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika awakening

 Wynalazlem info z kilku

 Wynalazlem info z kilku zrodel, ze nie byla to erupcja a detonacja glowicy, koles tlumaczy to ladnie na Brighteonie, Tonga jest dluznikiem Chin, nie uznali c19 a co za tym idzie nie kupili szczepionek i nie chca juz amerykanskiego dolara, a sa w ich strefie wplywow, wiec moze taki psztyczek nuklearny im sie przytrafil, zawsze mozna na wulkan zwalic, nie?

Portret użytkownika QuD

Nie jest tajemnicą że

Nie jest tajemnicą że amerykanie na Ukrainie prowadzą ośrodki pracujące nad bronią biologiczną , niebezpiecznymi patogenami. Gdybyśmy wzięli taki scenariusz, pod wpływem działań militarnych dochodzi do ”niekontrolowanego rozprzestrzeniania się” owych patogenów(może to być również tylko stwarzana ”narracja” a zagrożenie nie musi być na prawdę realne). Zachodnia Ukraina zostaje odcięta od życia, a także część Polaków ze wschodu zostaje ewakuowana w głąb kraju. Nastaje stan wojenny,konstytucja przestaje obowiązywać, wchodzi bohater w postaci WHO i na nowo dyktuje nam rzeczywistość, proponuje swoje ”leki” i kontynuowany jest teatr w postaci pandemii, z tym że do głosu dochodzi również krach finansowy no i oczywiście zagrożenie wojenne. Mamy chaos który jest na rękę globalistom ze Światowego Forum Ekonomicznego. Wprowadzają wielki reset. Cyfrową tożsamość i cyfrowy pieniądz.

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Ar

To nie wulkan wybil dziure a

To nie wulkan wybil dziure a raczej pyl wydostal sie wyzej przez dziure wybita promieniami dolatujacymi do Ziemi. Niech sie zajma badaniem atmosfery np nad Prowansja, polnocna Argentyna czy Sumatra. Tam powinni podobne dziury odkryc. Nasza atmosfera jest juz chyba poszatkowana jak sito. Wczoraj tez niezle grzalo na Prowansje a kilka dni temu na pas Londyn Czarnobyl choc widoczne bylo tylko w Londynie bo ukraincy ukrywaja pomiary od wielu lat.

Skomentuj