Erupcja wulkanu Stromboli wywołała tsunami o wysokości 1,5 metra

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

W niedzielę na Morzu Tyrreńskim u wybrzeży Sycylii po silnej erupcji wulkanu na włoskiej wyspie Stromboli doszło do trzęsienia ziemi i tsunami, które dotarło do wybrzeża. 

 

 

Według włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV) tsunami było spowodowane oderwaniem się dużego kawałka sekcji Sciara del Fuoco wulkanu Stromboli, który uderzył w morze, tworząc falę tsunami o wysokości półtora metra. Na wyspie wyły syreny, aby ostrzec społeczeństwo, ale departament obrony cywilnej powiedział, że nikt nie został ranny w incydencie, a szkody materialne były „niewielkie”, ponieważ fale ledwo dotarły do ​​wybrzeża.

 

Władze podejmują niezbędne środki ostrożności i poprosiły około 30 obywateli o opuszczenie domów na wypadek pogorszenia sytuacji. Wcześniej lokalne władze ogłosiły dla wulkanu pomarańczowy poziom alarmowy. Niezależnie od lokalnych wydarzeń wulkanicznych, które mogą mieć częste wahania, utrzymuje się sytuacja większej nierównowagi wulkanicznej. Z tego powodu ludność wyspy jest proszona o bycie na bieżąco i ścisłe przestrzeganie instrukcji władz lokalnych.

INGV poinformowało, że lawa wybuchła z północnej części krateru wulkanu, czemu towarzyszyła „intensywna aktywność wybuchowa”, która trwała przez kilka godzin, powodując co najmniej dwa duże osunięcia ziemi. Zmieniły się w strumienie piroklastyczne, które dotarły do ​​morza i utworzyły pióropusze popiołu wznoszące się na wysokość 1500 metrów.

 

Chociaż eksperci twierdzą teraz, że lawa podąża swoją naturalną drogą, lokalne władze mimo wszystko zamknęły szkoły na wyspie i zakazały rejsów łodzią. INGV poinformowało również, że trzęsienie ziemi o sile 3,1 zostało zarejestrowane u wybrzeży Stromboli w poniedziałek około 6:49 czasu lokalnego, po wstrząsie wtórnym o sile 4,6 w niedzielę. Jednak według ekspertów te trzęsienia ziemi nie mają „bezpośredniego związku” z erupcją wulkanu.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj