Erupcja wulkanu Soputan w Indonezji. Mieszkańcy walczą z kolejnym żywiołem

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Ludność zamieszkująca indonezyjską wyspę Sulawesi zmaga się z kolejnym żywiołem. Do silnych trzęsień ziemi i tsunami dołączyła właśnie erupcja stratowulkanu Soputan.

 

Indonezyjska Agencja ds. Katastrof ostrzegła, aby nie zbliżano się do wulkanu na odległość mniejszą niż 4 km. Podniesiono również alert do trzeciego poziomu w czterostopniowym systemie ostrzegania przed wulkanem. Soputan wyrzucił w środę pył na wysokość do 4 km.

Na szczęście najnowsza erupcja tego wulkanu nie wyrządziła żadnych zniszczeń, a wyrzucony pył, ze względu na kierunek wiatru, nie stanowi zagrożenia dla lotnictwa. Nie podjęto również decyzji o ewakuacjach.

 

Wulkan Soputan znajduje się około 600 km na północny wschód od miasta Palu, które zostało zdewastowane po piątkowym trzęsieniu ziemi i tsunami. Ostatnia aktywność sejsmiczna doprowadziła do poważnych zniszczeń, a według najnowszych szacunków, zginęło ponad 1400 osób. Wiele ludzi wciąż pozostaje uwięzionych w gruzach a około 200 tysięcy poszkodowanych potrzebuje natychmiastowej pomocy. Aktywność sejsmiczna i tsunami zniszczyły około 66 tysięcy domów.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj