Erupcja wulkanu Ontake największą katastrofą wulkaniczną w Japonii od ponad 100 lat

Kategorie: 

Źródło: twitter

Ratownicy znaleźli kolejne ciało turysty zmarłego podczas erupcji wulkanu Ontake w Japonii, do którego doszło pod koniec września. Tym samym całkowity bilans ofiar tej katastrofy osiągnął 56 osób.

 

Nie wiadomo czy jest to ostateczna liczba zabitych, bo ratownicy znaleźli na zboczach fragmenty ciała innej osoby. Oddano je do analizy DNA. Według władz Prefektury Nagano zaginionych jest nadal siedem osób.

 

Wulkan Ontake rozpoczął erupcję w dniu 27 września. Nie poprzedzały jej żadne zjawiska sejsmiczne, czy inflacja terenu, dlatego uważano go za bezpieczny. W chwili, gdy Ontake wybuchł na jego zboczach wspinało się kilkuset turystów.

Źródło: twitter

Przyczyna śmierci większości ofiar śmiertelnych to urazy, w wyniku wyrzucania przez żywioł skał i materiału wulkanicznego. Według naukowców, średnica kamieni wynosiła od 10 cm i więcej, a prędkość ich upadku wynosiła około 300 kilometrów na godzinę.

Źródło: twitter

Wulkan Ontake znajduje się na granicy prefektur Nagano i Gifu. Jest to popularne miejsce wśród wspinaczy z sąsiednich prefektur. Wrześniowa erupcja przyniosła największą liczbę ofiar na skutek aktywności wulkanicznej w całej powojennej historii Japonii.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj