Erupcja wulkanu Krakatau była w przeszłości przyczyną zlodowacenia

Kategorie: 

Rycina przedstawiająca nieistniejący już stożek wulkanu Krakatoa

Europejscy naukowcy odkryli, że w roku 536 naszej nastąpił silny wybuch wulkanu Krakatau, co było przyczyną początku miniaturowego zlodowacenia. Jednocześnie świat ucierpiał wtedy na skutek ekspansji dżumy. Kombinacja tych czynników doprowadziła do upadku wschodniego cesarstwa rzymskiego i spowodowała radykalne zmiany w układzie sił na świecie.

 

Naukowcy po raz pierwszy pozyskali dowody wskazujące, że wpływ tej erupcji Krakatau na ziemski klimat trwał znacznie dłużej niż sugerowane dotychczas dziesięć lat. Według nowych danych, ochłodzenie trwało nawet 660 lat, wpływając przynajmniej na Europę i Azję Środkową. Poprzednia praca badawcza na ten temat została oparta na analizach pozyskanych rdzeni lodowych. Naukowcy wykazali wtedy, że doszło do trzech potężnych wybuchów wulkanu w latach 536, 540 i 547. Teraz Ulf Büntgen ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badań i jego współpracownicy wykorzystali dane z badań słojów drzew w Europie i Centralnej Azji.

Wyniki badań opublikowane w artykule naukowym na łamach czasopisma Nature Geosciences, wykazały, że erupcje Krakatau na 125 lat znacznie ochłodziły klimat, co było wynikiem dużej obecności cząstek siarki w atmosferze. Naukowcy przebadali słoje ponad 150 drzew żyjących na Ałtaju, a także ponad 500 starych drzew z innych miejsc na Ziemi. Analiza wykazała, że ​​średnia temperatura spadła o więcej niż cztery stopnie Celsjusza. Przedłużające się zimno zbiegło się z okresem niepokojów społecznych w Eurazji.

 

W Chinach doszło do zmiany rządzącej dynastii cesarskiej, Wschodnie Imperium Rzymskie zmieniło się w Bizancjum, a Słowianie zaczęli rozprzestrzeniać się w Europie. Okres ten został naznaczony dramatycznymi zmianami społecznymi, kulturalnymi i politycznymi. Od dawna wiadomo, że zmiany pogodowe mogą wywoływać konflikty i prowadzić do wzmocnienie napięć w społeczeństwie, zwłaszcza głodnym. Zimno wywołane mini epoką lodowcową oznaczało bowiem pewny kryzys żywnościowy na skutek spadku wydajności produkcji rolnej.

Rycina przedstawiająca tsunami, które uderzyło po erupcji Krakatau w 1883 roku

Wulkan Krakatau wybuchł też w 1883 roku, zabijając około 40 tysięcy ludzi. Eksplozja, która rozerwała wtedy stożek, uważana jest za najgłośniejszy dźwięk, jaki został wyemitowany w historii nowożytnej. Niektórzy słyszeli go z odległości ponad 4 800 km od miejsca tragedii. Falę uderzeniową w wyniku eksplozji zarejestrowały urządzenia pomiarowe (barografy) na całym świecie.


 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zenek :)

Ciekawe czy do tego "wulkanu"

Ciekawe czy do tego "wulkanu" też UFO WLATYWAŁO nim "wybuchł"..... a wraz z wybuchem zakończyła się żydobizantyjska "inwazja na Europę" (bitwy UFO nad nią)..... jakiej dalekimi popłuczynami po niej jest "naród" szwajcarski, austriacki czy niemiecki..... Inwazja jakiej kolejna odsłona była około 300 lat później (mit o POPIELU i myszach czyli BIZANTYJSKICH MNICHACH prowadzących pod pozorem kaznodziejstwa SPISKOWY DEMONTAŻ państwa/ Kaganatu Słowian.

Skomentuj