Erupcja wulkanu Cumbre Vieja trwa już dwa miesiące a aktywność sejsmiczna rośnie

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W piątek minęly dwa miesiące od rozpoczęcia erupcji wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma. Ostatnia rekordowa aktywność sejsmiczna sugeruje, że nie skończy się ona w najbliższym czasie.

 

W krótkim czasie doszło do ponad 300 wstrząsów sejsmicznych a wczesnie rano  piątek, odnotowano największe trzęsienie ziemi od czasu, gdy wulkan zaczął wyrzucać lawę i popiół. Wstrząsnęło La Palmą i było odczuwalne nawet na innych pobliskich Wyspach Kanaryjskich. Według National Geographic Institute of Spain jego wielkość wynosiła 5,1 stopni w skali Richtera.

 

Ta erupcja wulkanu Cumbre Vieja jest już najdłuższą od 1712 roku i spowodowała więcej szkód niż jakakolwiek inna erupcja w historii wyspy. Około 7 tys. z 83 tys. mieszkańców wyspy zostało zmuszonych do ewakuacji ze swoich domów i obecnie przebywa z bliskimi lub w schroniskach. Wielu z nich na zawsze straciło swoje domy i sąsiedztwo w stopionej skale, a domy tych szczęśliwszych pokrywa gruba warstwa szarego popiołu, który trzeba usunąć z dachów, aby się nie zawaliły.

 

Według zdjęć z satelity Copernicus, co najmniej 2623 budynki zostały zniszczone, a lawa pochłonęła ponad 1000 hektarów ziemi. Pod wzgórzami parującej czarnej lawy kryją się plantacje bananów, autostrady, domy, szkoły, kościoły, hotele i pola uprawne. Rząd Wysp Kanaryjskich oszacował wyrządzone szkody na 906 mln euro.

 

Sama wyspa La Palma powiększyła się z powodu erupcji. Lawa, która twardnieje, gdy uderza w morze, utworzyła około 41 hektarów nowej ziemi, chociaż pozostaje zbyt gorąca, aby w najbliższym czasie mogła być zdatna do użytku.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

I WYLICZENIA TIMMIEGO POSZŁY

I WYLICZENIA TIMMIEGO POSZŁY W CH..... A CZY HISZPANIA PŁACI ZA DODATKOWĄ EMISJE CO2 ???
A ZAUWAŻYLIŚCIE, ŻE NIGDZIE NIE LICZĄ I NIE PODAJĄ ILE TAKI WULKAN NP. DZIENNIE EMITUJE CO2 ( JAK Z DANYMI O RECYCLINGU AKUMULTORÓW Z E-AUT) ??? TO TYLKO POTWIERDZA, ŻE JEST TO EKOTALIBOWA UTOPIA I MACHLOJA FINANSOWA.

Skomentuj