Erupcja wulkanu Bardarbunga nadal trwa - emisje związków siarki znowu mogą dotrzeć do Europy

Kategorie: 

Źródło: LANDSAT

Aktywność sejsmiczna w okolicy islandzkiego wulkanu Badarbunga nie ustaje. Cały czas trwa też szczelinowa erupcja na polu lawy Holuhraun. Europejska Unia Geofizyczna (EGU) ostrzega, że prądy strumieniowe w atmosferze kształtują się w taki sposób, że w ciągu najbliższych godzin dotrą nad Wielką Brytanię i Europę.

 

Spore emisje dwutlenku siarki - SO2, zmusiły już władze Islandii do kilku ewakuacji ludności zamieszkującej w okolicy pola lawy Holuhraun. Osoby, które z różnych powodów muszą pozostać w tej okolicy są zmuszone do korzystania ze specjalnych masek przeciwgazowych. Dwutlenek siarki emitowany na Islandii w tym roku docierał już kilkukrotnie do Europy. Szczególnie zagrożona jest Szkocja, Irlandia, Anglia i cała Skandynawia.

SO2 to nieprzyjemnie pachnący gaz, który może powodować poważne problemy oddechowe u ludzi i zwierząt. Czasami dochodzi też do podrażnienia skóry, oczu, nosa i gardła. Służby odpowiedzialne za monitoring jakości powietrza cały czas analizują poziomy zanieczyszczenia atmosfery na skutek tej emisji wulkanicznej i powinny informować mieszkańców ewentualnie zagrożonych regionów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Skomentuj