Erupcja na wyspie La Palma trwa już miesiąc. Aktywność wulkanu Cumbre Vieja stale rośnie

Kategorie: 

Źródło: INVOLCAN (Twitter)

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma, rozpoczęła się jeszcze w połowie września i spowodowała olbrzymie straty dla mieszkańców wyspy. W ubiegłą niedzielę, doszło do kolejnego wzmożenia aktywności, gdy wyspą wstrząsnęło ponad 40 trzęsień ziemi o różnej sile. Największy szacuje się na 4,3 stopnia w skali Richtera. Według specjalistów z hiszpańskiego Narodowego Instytutu Geograficznego, koniec erupcji nie nadejdzie w najbliższym czasie.

 

Strumienie lawy nadal wylewają się z wulkanu, niszcząc łącznie 742 hektary ziemi. Od czasu wybuchu wulkanu 19 września, lawa pochłonęła 2000 budynków. Około 7000 z 83 000 mieszkańców wyspy zostało ewakuowanych ze swoich domów. Ze względu na ciągłe emisje popiołu wulkanicznego, w niedzielę odwołano 22 z 38 lotów na wyspę.

Cumbre Vieja jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na Wyspach Kanaryjskich. To właśnie tam miały miejsce ostatnie erupcje wulkaniczne odnotowane na hiszpańskim archipelagu wysp. Trwająca erupcja Cumbre Vieja okazała się znacznie większa niż dwie poprzednie w ciągu ostatnich 100 lat. Materiał piroklastyczny i bomby wulkaniczne spadają w różnych miejscach wyspy La Palma, a na skutek narastającej emisji lawy docierającej do oceanu, powierzchnia wyspy zwiększyła się niedawno o 30 hektarów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika PeWuEn

Problem leży w tym, że La

Problem leży w tym, że La Palma jest jednym z najszybciej "rosnących" wulkanów i do tego z poważnym rozłamem stożka, który jeśli rozpęknie się niczym pewien tupolew (mniej więcej na pół) spowoduje gigantyczne tsunami demolujące po kilku godzinach wschodnie wybrzeże Judesejskie kilkudziesięciometrowymi falami, co zresztą podobno przewidział już niejeden Casey, Banksy czy tam inny Pejsey.

Clu imprezy jest takie : pół świata jest za, pół poza. Ide na browarka.

Portret użytkownika Jeszcze miesiąc

Jeszcze miesiąc czy dwa

Jeszcze miesiąc czy dwa erupcji gazów i pyłów z tego wulkanu i będziemy mieli zimę milionlecia i wczesną wiosnę lata...

Ale o tym media póki co wspominać nie chcą!

(o ewentualnym tsunami nawet nie wspominając)

Portret użytkownika Max 1983

Piękny widok ludzie mają.No

Piękny widok ludzie mają.No cóż pewnie już i ręka Boga była w tym widziana i zbliżający się koniec świata i spełnienie się 100 tysięcy róznych przepowiedni ,a to tylko natura się bawi.Niestety na małą skalę, a już dawno sobie zasłużyliśmy żeby pokazała swoją potęge w pełnym zakresie....chociaż zwierząt by było trochę żal.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Jan889j

Zgadzam się z S, też

Zgadzam się z S, też oglądałem filmy z Kanaró, tuż obok tych strumieni lawy normalnie funkcjonuje całe miasto Los Llanos de Aridane (20 tys mieszkańców) i inne miejscowości.  Strefa zupełnego wykluczenia jest dość mała wokół lawy, dalej poza strefą jeszcze trochę sypie popiołem  i huczy ale ludzie żyją z tymi niedogodnościami, jeszcze dalej nie ma już wielkiego. Ja wolałbym żeby Polska była usłana takimi wulkanami niż mieściła się między Ruskimi a Niemcami, dużo mniejsze zło, można ewakuować na czas siebie i całe wyposażenie domu.

Skomentuj