Erupcja na La Palma nasila się i pochłonęła już ponad 500 domów

Kategorie: 

Źródło: Instituto Geológico y Minero de España

Eksplozje wulkaniczne wyrzuciły gorącą lawę wysoko w powietrze na La Palmie w sobotę, kiedy otworzył się nowy otwór wylotowy, zmuszając małą hiszpańską wyspę do zamknięcia lotniska i uniemożliwienia niektórym osobom wyjazd. Wulkan Cumbre Vieja, który rozpoczął erupcję w ostatnią niedzielę, wkracza w nową, wybuchową fazę. Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich, Involcan, poinformował, że nowy krater, który został otwarty, znajduje się na zachód od głównego pęknięcia.

Hiszpański operator lotniska, Aena poinformował, że lotnisko na wyspie pozostanie zamknięte z powodu aktywności wulkanicznej. Lotnisko La Palma nie działa z powodu nagromadzenia popiołu. Rozpoczęło się sprzątanie, ale sytuacja może się zmienić w każdej chwili

Robotnicy zmietli popiół wulkaniczny z pasa startowego elektroniczne wyświetlacze wskazywały na odwołane loty, a w hali odlotów panowała cisza, ponieważ niektórzy przybywający na lotnisko dowiadywali się, że nie mogą opuścić wyspy.

 

Ludzie ewakuowani w piątek z trzech kolejnych miast - z powodu „rozwoju zagrożenia wulkanicznego” - również nie będą mogli wrócić do swoich domów, aby odebrać swoje rzeczy.

Pomiary obserwacji wulkanu od początku erupcji odnotowały najwyższą aktywność w piątkowe popołudnie. Stan otworów wentylacyjnych zaobserwowano przy pomocy ujęć z dronów, nie sugeruje aby erupcja wygasała. Od 26 września lawa zajmuje 237,5 hektarów wyspy La Palma. Zniszczeniu uległo 513 domów oraz 19 km dróg.Po intensywnej aktywności obserwowanej w ciągu ostatnich kilku dni, 27 września wstrząsy wulkaniczne i erupcje typu stromboliańskiego nieco osłabły. Nie wiadomo również czy erupcja wulkanu Cumbre Vieja zbliża się do końca. Wulkanolodzy wręcz zaprzeczają takim tezom.

 

La Palma to wyspa licząca ponad 83 tys. mieszkańców, jest jedną z wysp z archipelagów tworzących Wyspy Kanaryjskie. W wyniku erupcji wulkanu nie zgłoszono żadnych ofiar śmiertelnych ani poważnych obrażeń, ale około 15% ważnych gospodarczo upraw bananów na wyspie może być zagrożonych, a wraz z nimi tysiące miejsc pracy. W porcie Tazacorte rybacy mówią o niszczycielskim wpływie erupcji na ich źródła utrzymania. W piątek władze ewakuowały miasta Tajuya, Takande de Abajo i część Takande de Arriba, która nie została jeszcze ewakuowana po otwarciu nowego otworu wentylacyjnego na zboczu wulkanu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Dzis jestem wypity

Nigdy nie wybrałem się na

Nigdy nie wybrałem się na Wyspy Kanaryjskie bo przypuszczam ze mogą tam mieć słaby alkohol a po pierwsze to mnie nie stać. Mam ważniejsze wydatki na codzień. Teraz jak lawa zalewa domy ja zaleję się w domu - póki go jeszcze mam.

Skomentuj