Erupcja Etny i trzęsienie w Hiszpanii mają jakieś połączenie

Kategorie: 

volcanoetna.com

Eksperci od sejsmologii orzekli, że wczorajsza erupcja Etny na Sycylii jest połączona z hiszpańskim trzęsieniem ziemi, które wyrządziło spore straty i zabiło 12 osób oraz raniło ponad 170.  

"Aktualnie jesteśmy świadkami intensywnej sejsmicznej aktywności w całym rejonie Morza Sródziemnego począwszy od Hiszpanii po Malte co ma   określony wpływ na regionalne wulkany" powiedział dyrektor sycylijskiego odziału Włoskiego Instytutu Geofizyki, Domenico Patane.

Patane powiedział, że wulkany są jak okna, przez które magma dociera do powierzchni i jest to normalne, że reagują gdy trzęsienia ziemi zdarzają się w okolicy.

"Hiszpańskie wschodnie wybrzeże dotknięte trzęsieniem jest relatywnie blisko Włoch i Morza Śródziemnego. I Hiszpania i Sycylia znajdują się na tej samej płycie litoferycznej" powiedział.

Trzęsienia ziemi ze środy, które były odczuwalne w Madrycie, miały epicentrum w okolicy miast Lorca i Totana w regionie Murcja. Pierwszy wstrząs o magnitudzie 4.4 został w ciągu dwóch godzin powtórzony i ten kolejny miał magnitudę 5.2 w skali Richtera.

Około 2 rano w czwartek, ludzie na Sycylii poczuli delikatny wstrząs i usłyszeli odgłos eksplozji ochodzące z krateru Etny. Eksplozja wyemitowała wielkie ilosci lawy i pyłu wulkanicznego, który pokrył okoliczne wioski ale szczęśliwie nie spowodował poważniejszych zmian.

Patane powiedział, że nie było poważnych ryzyk dla mieszkańców a jedynie dla budynków i infrastruktury, która mogła być uszkodzona przez pył i skondensowaną lawę. 

"To normalne, że w regionie Morza Śródziemnego są częste wstrząsy na małą skalę i erupcje wulkaniczne zdarzają się," powiedział, "Przywykliśmy do aktywności sejsmicznej tutaj na Sycylii a ostatnio kilka mniejszych wstrząsów oczuto również na całym terytorium Włoch."

Wulkan Etna jest największym aktywnym wulkanem w Europie, jego krater ma średnicę 45 milometrów.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jaro

anno, Alvaro, Antydzięki za

anno, Alvaro, Antydzięki za linki, są mi znane ale to nie jest tou góry były zakładki odnośnie trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów, Słońca, ..., najlepszy był jednak symulator położenia planet, można było ustawić wstecz jak i naprzód planety z dokładnością jednego dnia w zakresie wielu wielu lat

Portret użytkownika jad

Wpływ planet (jowisza, marsa,

Wpływ planet (jowisza, marsa, venus, merkurego) wpływać na ziemie będą do 21 maja, w ciągu tego czasu wstrząsy w pewnej lini okołoziemskiej wzmocnią pojawiające sie wstrząsy, w rejonie częstrzych drobniejszych wstrząsów dochodzic będzie do ścisku komory magmowej pod wulkanami, czyli w takich rejonach predzej wulkany dadza o sobie znać niż silniejsze trzęsienia ziemi. Naukowcy teraz nie zawsze są wiarygodni, za dużo w nich zadufania, przeważnie to sługusy w celu uspokajania ludzkości, wszędzie o prawdzie dopiero mówią gdy tego już nie da się zataić i łagodniej zaprezentować, skoro pojawiaja sie z ruznych rejonów przecieki z nagraniami video. Większy wpływ planet na ziemie, głównie jest spowodu osłabiającej się heliosfery słońca, wybuchów na nim, wytwarzajace wiatry słoneczne które dodatkowo wzmacniają promieniowanie innego pochodzenia z kosmosu.

Portret użytkownika SasQ

Ciekawe, że żaden z

Ciekawe, że żaden z szacownych ekspertów nie skojarzył tej wzmożonej aktywności sejsmicznej z odbywającą się właśnie koniunkcją wszystkich pięciu wewnętrznych planet Układu Słonecznego. Stoją sobie w jednej linii już od paru dni, patrząc z Ziemi, mniej więcej po tej samej stronie, co Słońce. Jeśli okazałoby się, że aktywność sejsmiczna leci jakoś po kolei strefami czasowymi, to mamy winowajcę ;-J W końcu taka ilość masy ciągnąca nas z jednego kierunku musi mieć jakiś wpływ.

Skomentuj