Erupcja Cumbre Vieja nie ustaje, ale jest nadzieja na spadek aktywności

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

„Rój sejsmiczny” pozostaje aktywny na południe od Cumbre Vieja, chociaż wulkanolodzy dostrzegają tendencję spadkową. National Geographic Institute (IGN) zlokalizował około 36 trzęsień ziemi na La Palmie, z których największe osiągnęło siłę 3,8 stopni w skali Richtera.

 

Najnowszy raport Dyrekcji Bezpieczeństwa Narodowego (DSN) wskazuje, że istnieje tendencja spadkowa niektórych parametrów związanych z sejsmicznością, drżeniem lub emisją chmury wulkanicznej. W tej chwili, strumienie lawy pozostają stabilne i nie wdzierają się na nowe tereny. Objęty nimi obszar mierzy około 984 hektary. Lawa z wulkanu, dotychczas zniszczyła ponad 2 tys. budynków i wymusiła ewakuację ponad 7 tys. mieszkańców


Źródło: @involcan (twitter)


Emisja dwutlenku siarki (SO2) nadal jest wysoka, choć rejestrowane poziomy są znacznie niższe, niż te z 23 września. Sytuacja w Los Llanos de Aridane, El Paso, Tazacorte, Tijarafe i Puntagorda jest opisywana jako „wyjątkowo niekorzystna”. Lekkim pocieszeniem dla mieszkańców Wysp Kanaryjskich, może być fakt, że warunki meteorologiczne pozostają bez „znaczących” zmian, co pozwala na funkcjonowanie ruchu lotniczego.


Warto przypomnieć, że erupcja wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma, rozpoczęła się jeszcze w połowie września. Wulkan ten, jest jednym z najbardziej aktywnych na Wyspach Kanaryjskich. Trwająca erupcja Cumbre Vieja okazała się znacznie większa niż dwie poprzednie w ciągu ostatnich 100 lat. Materiał piroklastyczny i bomby wulkaniczne spadają w różnych miejscach wyspy La Palma, a na skutek narastającej emisji lawy docierającej do oceanu, powierzchnia wyspy zwiększyła się niedawno o 30 hektarów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj