Erdogan przeciw dolarowi. Turcja wycofała zapasy złota z USA

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Turcja dołączyła do grona państw, które zdecydowały się wycofać swoje zapasy złota ze Stanów Zjednoczonych. Lokalne media podają, że kraj dokonał całkowitej repatriacji tego surowca.

 

Trend polegający na wycofywaniu złota z Banku Rezerwy Federalnej ze Stanów Zjednoczonych rozpoczął się w 2012 roku. Od tego czasu Wenezuela, Niemcy, Austria i Holandia dokonały częściowej lub całkowitej repatriacji złota. Turcja już w zeszłym roku postanowiła pójść w te same ślady.

 

Szacuje się, że Ankara posiada w sumie około 564 tonu zapasów złota o wartości ponad 20 miliardów dolarów. Repatriacji tego cennego surowca towarzyszą napięte relacje między Turcją a USA oraz rekordowy spadek wartości tureckiej waluty, liry, względem dolara.

Na początku tego tygodnia prezydent Recep Tayyip Erdoğan publicznie skrytykował dolara i stwierdził, że międzynarodowe kredyty powinny być oparte o złoto. Tym samym Turcja przyłącza się do antydolarowego sojuszu, w którym znajduje się już wiele państw świata – w tym między innymi Chiny, Rosja i Iran.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Admin69

Nich mi jakiś mądry człowiek

Nich mi jakiś mądry człowiek wytłumaczy jak przykładowe państwo mające zadłuzenie na 6 miliardów dolarów może mieć zapasy złota na 10 miliardów dolarów? To tak jakbym mając konto oszczędnościowe z milionem złotych wziął od tego banku pożyczkę 800 tysięcy.

Portret użytkownika Arya

Odpowiedź jest prosta.

Odpowiedź jest prosta. Trzymią złoto, bo w razie kryzysu jego wartość prawdopodobnie pójdzie w górę. Dlatego lepiej mieć fizyczne złoto, niż spłacić jakikolwiek dług. Inna sprawa, że wojna może (choć oczywiście nie musi) zresetować niektóre długi, a złoto jak zostanie dobrze zabezpieczone to się ostanie.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika reklama

1 Czerwca wszyscy głodujemy

1 Czerwca wszyscy głodujemy żeby usunięto telewizory z placówek gdzie przebywają chore dzieci. Zapraszam do wspólnej głodówki. Zapraszam wszystkich do wspólnego protestu żeby usunięto telewizory z placówek gdzie przebywają chore dzieci, razem protestujmy, głodujmy oraz nadajmy na żywo na YouTube oraz organizujmy protesty w swoich okolicach.  możecie protestować nawet w domu wystarczy nadawać na żywo na YouTube, Facebooku lub innych stronach internetowych tylko żeby  usunięto telewizory z placówek gdzie przebywają chore dzieci.

Napiszcie kartony z napisami - Usunąć telewizory z placówek gdzie przebywają chore dzieci.

Skomentuj