Erdogan oficjalnie ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich w Turcji

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki wyborów. Na obecnego prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, głosowało 52,18 proc. wyborców.

 

Obecny prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan został oficjalnie uznany za zwycięzcę wyborów prezydenckich. Centralna Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w czwartek 1 czerwca.

 

Po rozpatrzeniu wszystkich kart do głosowania Erdogan zdobył 52,18 proc. głosów w drugiej turze wyborów. Kandydat opozycji Kemal Kılıçdaroglu ma 47,82 proc. Tym samym przewaga na korzyść urzędującego prezydenta wyniosła ok. 2,3 mln głosów.

 

Według szefa Centralnej Komisji Wyborczej Ahmeta Yenera w drugiej turze wyborów prezydenckich wzięło udział 84,5 proc. uprawnionych do głosowania obywateli Turcji. Poza Turcją i w strefach tranzytowych frekwencja wyborcza wyniosła 56,34 proc.

 

Według tureckich mediów inauguracja prezydenta odbędzie się w sobotę 3 czerwca. Nowy parlament zostanie zaprzysiężony w piątek 2 czerwca.

 

Zwycięstwo Erdogana stało się jasne wkrótce po zakończeniu głosowania.

 

„Przy dobrej woli naszego narodu zakończyliśmy drugą turę wyborów prezydenckich. Chciałbym wyrazić wdzięczność mojemu narodowi za danie nam święta demokracji” – powiedział Erdogan w niedzielę wieczorem 28 maja, przemawiając do swoich zwolenników w Stambule. „Dziękuję wszystkim bez wyjątku przedstawicielom naszego narodu, którzy po raz kolejny powierzyli nam odpowiedzialność za kierowanie krajem przez kolejne pięć lat, za dokonany wybór”.

 

Kemal Kılıçdaroğlu, który przegrał w wyborach, wyraził zaniepokojenie, że kraj boryka się z bardzo dużymi problemami. W swoim pierwszym wystąpieniu po wyborach zapowiedział, że będzie kontynuował walkę o demokrację.

 

Erdogan zostaje wybrany na prezydenta po raz trzeci.

 

W pierwszej turze 69-letniemu Erdoganowi trochę brakowało do zwycięstwa. Potem uzyskał poparcie 49,5 proc. głosujących, podczas gdy 74-letni Kılıçdaroğlu miał 44,9 proc. głosów. Sinan Ogan, ultra-nacjonalistyczny kandydat, zajął trzecie miejsce z 5-procentowym poparciem. Przed drugą turą wyborów Ogan poparł Erdogana.

 

Kılıçdaroğlu wezwał wyborców do zakończenia 20-letnich „autorytarnych rządów” Erdoğana. Recep Tayyip Erdogan rządzi Turcją od 2003 roku. Do 2014 roku pełnił funkcję premiera, a teraz po raz trzeci z rzędu zostaje wybrany na prezydenta kraju.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika mordo schab ciało

Gdyby ten dziadyga faktycznie

Gdyby ten dziadyga faktycznie komuś przeszkadzał, to już by go nie było. Wszystko zgodnie z planem wielkiego teatru. Swoją drogą, dziwie się, że nie ma kogoś młodszego i świeżego, gdzie znaznaczam, że młodszy nie oznacza automatycznie przedstawiciela lewicy, jak to jest powszechnie i błędnie uważane, lub po prostu innej osoby o podobnych pogądach.

Widocznie tak ma być według władcy świata, skoro tak jest.

Skomentuj