Epoki lodowcowe występują częściej niż wcześniej sądzono

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Przypadkowe odkrycie niezbadanego rdzenia złóż antarktycznych pozwoliło naukowcom z University of Otago zmienić nasze rozumienie częstotliwości występowania epok lodowcowych na Antarktydzie.

 

Główny autor badania, dr Christian Ochnaiser z Wydziału Geologii, mówi, że wydaje się, że występowały one znacznie częściej niż wcześniej sądzono.

„Przed tymi badaniami było powszechnie wiadomo, że w ciągu ostatnich milionów lat globalna objętość lodu, w tym pokrywy lodowe Antarktydy, rozszerzała się i cofała co 100 000 lat. „Jednak to badanie pokazuje, że w rzeczywistości rozszerzały się i cofały znacznie częściej – co 41 000 lat – aż do co najmniej 400 000 lat temu”

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Nature Geosciences, zostało przeprowadzone po tym, jak dr Ochnaiser pobrał próbki rdzeni osadów z Morza Rossa w ramach innego projektu, którego celem była rekonstrukcja cofania się szelfu lodowego Rossa po ostatniej epoce lodowcowej.

 

6,2-metrowy rdzeń został wydobyty w 2003 roku i zarchiwizowany w USA, ale nie był dalej badany. Naukowcy wybrali go, ponieważ spodziewali się, że rdzeń zawiera zapis obejmujący ostatnie 10 000 lat. Przeprowadzono analizę paleomagnetyczną rdzenia, która rekonstruuje zmiany w ziemskim polu magnetycznym, i znaleziono magnetyczne odwrócenie wskazujące, że jądro było znacznie starsze i miało zapis obejmujący ponad 1 milion lat.

 

Dane dotyczące minerałów sedymentacyjnych i magnetycznych pozwoliły dr Ochnaiserowi zrekonstruować rozmiar szelfu lodowego Rossa i pokrywy lodowej Zachodniej Antarktydy, która go zasila. Góry lodowe, które tworzą się na szelfie lodowym, mają osad i skały przyczepione do spodu. Kiedy góry lodowe się odrywają, unoszą się do morza i zrzucają skały i osady, gdy się topią. Te skały i osady mogą również pochodzić bezpośrednio z szelfu lodowego. jeśli lód znajdował się powyżej punktu pobierania rdzenia. Dowiadując się, ile tych szczątków znajduje się w rdzeniu w czasie, możemy zbudować obraz zmiany rozmiaru pokrywy lodowej.

 

Wcześniejsze zrozumienie częstotliwości epok lodowcowych opierało się na założeniach i niekompletnych zbiorach danych, ale wiedza o nich jest ważna, ponieważ świat stoi w obliczu zmian klimatu. Pokrywy lodowe Antarktydy mają potencjał do znacznego podniesienia poziomu mórz w nadchodzących stuleciach. Rekonstrukcje paleoklimatyczne mogą dać nam wskazówki dotyczące tego, jak pokrywy lodowe mogą zachowywać się wraz ze wzrostem poziomu CO2 w atmosferze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

No i za snucie bajek byłe

No i za snucie bajek byłe nałkofce majom ciężkie emerytury i wykształcili następne pokolenie takich samych jak oni debili a te debile kształcą obecnych i tak w kółko - żadnych prawd tylko brtednie z ssania palucha płacącego za badania aby były takie jakie mają być .

Miejsce 1-wsze dbające o właściwy tok nałki - Watykan

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

"A ty brednie o Wodniku skąd

"A ty brednie o Wodniku skąd ssiesz?", przecież to nie jest wiedza tajemna, że era Rybki chrystusowej kończy się.. do tego nie potrzeba naukoFców..

Coś się skończyło i coś zaczyna, przebudzenie ludzkości jest faktem. Wojna idzie o przejęcie przebudzonych umysłów ludzi, albo ich fizyczna anihilacja. 

Z jednej strony są elity, które nie chcą stracić kontroli nad ludzkością, a z drugiej strony są ludzie, którzy zaczęli przebudzać się, że system niewolniczy, feudalizm, totalitarny faszyzm jest sprawką elit z Davos i Agendy2030. 

Wystarczy być dobrym obserwatorem i analizować rzeczywistość, aby dojść do konkluzji, że mamy czasy przełomowe. Tego naukoFcy, ani Telavizja nie powiedzą.

Ty masz problem, bo nie myślisz, nie analizujesz, a wierzysz bezktytycznie w naukoFców.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Kwazar

Nie wiem kto co sądzi, ale z

Nie wiem kto co sądzi, ale z ciekawości śledzę prace naukowe w tej tematyce i....Tam coś potem geolodzy gadają,glacjolodzy wydobywają i takie tak potem po tych  badaniach im wynika że nic nie jest takie proste jak się wydawało bo :"""  Epoki lodowcowe występują częściej niż wcześniej sądzono""" A słońce dodatkowo jeszcze bardzo często w Chuja leci.

Skomentuj