Epoki lodowcowe na Ziemi były poprzedzone kolizjami płyt tektonicznych

Kategorie: 

Źródło: Internet

Naukowcy doszli do wniosku, że następujące po sobie epoki lodowcowe na Ziemi, były poprzedzone poważnych zmianami w strukturze skorupy ziemskiej. Odkryto, że kolizje płyt tektonicznych w pobliżu równika powodują powstawanie procesów chemicznych skutkujących absorbcją przez skały ogromnych ilości dwutlenku węgla z atmosfery.

 

Nowe badania wskazujące na taką ewentualność zostały przeprowadzone przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Według nich, w wyniku zderzenia płyt tektonicznych rozległe połacie skał oceanicznych dotarły do powierzchni, a pod wpływem wysokiej temperatury panującej w tropikach, powstały warunki dla reakcji chemicznej, która prowadzi do absorpcji CO2.

 

Na skutek tego ograniczeniu uległ efekt cieplarniany i spadła średnia temperatura na Ziemi, co doprowadziło do glacjału. Jeden z głównych cykli geologicznych wpływających na temperaturę na Ziemi jest znany jako cykl krzemianu węgla. Skały takie jak wapń i magnez mogą skutecznie odkładać węgiel w procesie zwanym wietrzeniem chemicznym.

Teoria naukowców jest taka, że ​​subdukcja płyt oceanicznych w tropikach doprowadziła do epoki lodowcowej. Te obszary dawnej skorupy oceanicznej znane są jako ofiolity. Naukowcy szacują, że 10-20% powierzchni lądowej w tropikach, odpowiada za 50 do 75% sekwestracji CO2 przebiegającej głównie przez wietrzenie skał.

 

Pomysł, że proste procesy chemiczne między skałami a powietrzem mogą powodować epoki lodowcowe, może wydawać się fantazją, ale istnieje precedens dla tego rodzaju interakcji. Liczne formacje żelaza znalezione na całym świecie są dowodem podobnego rodzaju interakcji między tlenem a żelazem, co na 300 milionów lat mogło powstrzymać Wielkie Wydarzenie Tlenowe w paleoproterozoiku, które zostało zastopowane dopóki ilość żelaza znajdującego się na Ziemi, zdołała wchłonąć ilości tlenu wytwarzanego przez pierwsze fotosyntetyczne cyjanobakterie.

 

Wyniki zostały opublikowane w Journal of Science - American Association for Advancement of Science.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj