Epidemia dżumy na Madagaskarze - już 40 osób zginęło

Kategorie: 

Bakteria z rodzaju Yersinia pestis wywołująca dżumę - źródło: Wikipedia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że ostatni wybuch epidemii dżumy na Madagaskarze, doprowadził już do śmierci przynajmniej 40 osób. Jest też 119 osób zakażonych. Nawet w stolicy odnotowano dwa przypadki infekcji, a jeden z nich zakończył się śmiercią.

 

WHO ostrzega, że ​​ze względu na dużą gęstość zaludnienia i szczątkowy system ochrony zdrowia "czarna śmierć" może się szybko rozprzestrzeniać. Międzynarodowy Czerwony Krzyż ostrzegał już dawno, że ze względu na stałe pogorszenie warunków życia mieszkańców wyspy może dojść do wybuchu epidemii śmiercionośnych chorób.

 

Problemy Madagaskaru zaczęły się po zamachu stanu z 2009 roku. Najbiedniejsza część ludności żyje w bardzo niehigienicznych warunkach, a to sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób. Po raz pierwszy na taką skalę, wybuch epidemii dżumy zarejestrowano w grudniu 2013 roku.

 

Ministerstwo Zdrowia Madagaskaru, w tym roku po raz pierwszy powiadomiło WHO o przypadkach dżumy w dniu 4 listopada, ale wiadomo o przypadku chorego z jednej z wiosek, u którego dżuma została zarejestrowana już 31 sierpnia. Obecnie przypadki dżumy odnotowano już w siedmiu regionach wyspy.

 

Według zaleceń WHO, ​​obywatele innych państw nie powinni podróżować na Madagaskar. Sytuację pogarsza dodatkowo odporność pcheł, uważanych za dystrybutorów zarazy, na stosowane do ich zwalczania pestycydy.

Bakteria z rodzaju Yersinia pestis - źródło: Wikipedia

Dżuma, czyli słynna "czarna śmierć", to choroba, która spowodowała kiedyś ogromną epidemię w średniowiecznej Europie. Wtedy w jej wyniku zmarło do 25 milionów mieszkańców naszego kontynentu. Plaga rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Zarażeni doznają rozległych infekcji skóry i węzłów chłonnych. Towarzyszy temu bardzo wysoka gorączka i śmiertelność dochodząca do 95%.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kazek12

WHO i jej sponsorzy , jak nie

WHO i jej sponsorzy , jak nie Eboli , to dzume wpuszcza w społeczeństwa, a ma toi pomóc zbrodniczym elitom dokonac zmniejszenia populacji do założonych przez siebiue ilości i stąd różne dawno nie notowaner choroby rozpr5zestrtzeniane wśród różnych społeczeństw, po to aby zyskac tereny do włądania lub zagarnięcia jakichs bogacwt natuyralnych, a które przeszkadzają w ich opanowaniu.

Portret użytkownika SurvivorMan

A u nas jest epidemia braku

A u nas jest epidemia braku zwojów na mózgu, nasilająca się szczególnie w okresie chrześcijańskich świąt i atakująca na drogach podczas prowadzenia pojazdu... W samym 2013 roku, na polskich drogach było ponad 3000 ofiar tej emipdemii. 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj