Energia cieplna Ziemi może zaspokoić potrzeby energetyczne ludzkości na miliardy lat

Kategorie: 

Źródło: Internet

Stoimy jako ludzkość u progu energetycznej rewolucji, której rozmiary i skutki budzą w wielu środowiskach ogromne kontrowersje. Najbardziej promowane źródła odnawialne, takie jak: turbiny wiatrowe i fotowoltaika okazują się być nie tak efektywnem jak zakładano. Nie są też wybitnie zrównoważone ekologicznie. Czy są więc lepsze źródła dla „Nowego Zielonego Ładu”? Są. Wielu specjalistów zaczyna ponownie przyglądać się energii geotermalnej.

Jakie wielkie są zasoby tej energii oraz ile czasu zajęłoby wykorzystanie jej?

Da się to w przybliżeniu oszacować. Promień Ziemi to 6,371×106 m. Masa Ziemi - 5,972×1024 kg. Temperatura wnętrza Ziemi waha się od 1000 do 5000 stopni Celsjusza. Właściwa pojemność cieplna wnętrza Ziemi waha się od 800 (dla żelaza) do 2000 (dla skał) dżuli na kilogram na stopień Celsjusza. Widać wyraźnie, że nie ma jednej wartości temperatury i wydajności cieplnej dla całej sfery ziemskiej, ponieważ wartości te są inne dla poszczególnych warstw, od jądra do skorupy skalnej. Nawet jednak przy zastosowaniu minimalnych wartości wychodzą ogromne liczby. Czy jednak wystarczająco ogromne, by zapewnić ludzkości energię na długi czas, a może i „na zawsze”?

Jeśli weźmiemy pod uwagę potrzeby energetyczne 8 miliardów mieszkańców Ziemi na poziomie jednego kilowata dziennie na gospodarstwo domowe i założymy sprawność transferu energii z wnętrza Ziemi na jedynie 10 proc., to i tak z wyliczeń wynika możliwość zaspokojenia tych potrzeb na długie miliardy lat.

A zatem wystarczy sięgnąć i mamy praktycznie niewyczerpany zasób energii dla świata. Niestety nie jest to takie proste. Energia geotermalna naturalnie wydostaje się na powierzchnię Ziemi z sumaryczną mocą około 46 TW, ale średnia tego strumienia geotermalnego to około 0,063 W/m². Jest to niewystarczające do eksploatacji bezpośredniej, dlatego w geotermii istotne są tzw. rejony hipertermiczne (o średnim wzroście temperatury w kierunku środka Ziemi większym od 80 K/km) i semitermiczne (od 40 do 80 K/km).

Pozostaje jednak mieć nadzieję, że naukowcy wpadną na pomysł, jak dokonywać bezpośredniej eksploatacji tej energii. Jeśli się to uda, pozwoli nam to nie tylko na gigantyczną transformację energetyczną, ale także ekonomiczno-polityczno-społeczną.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Quark

Niestety ale schemat taki jak

Niestety ale schemat taki jak na ilustracji nie ma prawa działać. Po pierwsze wody geotermalne są bardzo zasolone (różnymi solami) ,po drugie woda do wytworzenia pary musi krążyć w obiegu zamkniętym (po skropleniu z powrotem do kotła) aby nie odkładał się kamień na elementach turbiny itp. Po trzecie aby wytworzyć parę o dużym ciśnieniu trzeba b.wysokiej temperatury a tej wody podziemne nie mają . Zatem można jej ciepło wykorzystać jedynie do ogrzewania ale pomimo tego ,że odwierty już są w całym kraju ,potrzebna jest też cała infrastruktura dystrybucyjna - podziemne bądź naziemne rurociągi całość dobrze zaizolowana - dość kosztowna sprawa . Gdyby to jednak zrealizować ,to likwidacji musiała by ulec cała sieć sprzedarzy węgla ,drewna opałowego ,ich transportu oraz ... kopalnie (!) Oczywiście da się to pomału zrobić ,rozłożyć w czasie tak by utrzymujacy się z tej branży ludzie mogli się przebranżowić (przejść na emeryturę itp.) Ale potrzebujemy do tego rządu fachowców a nie politykierów ! A póki co są duże problemy z wymianą prymitywnych pieców na niskoemisyjne (np. automatyczne) ,nie mówiąc już o mentalnym oporze "ludziów" ,którzy kopcili ,kopcą i kopcić będą - bo tak chcą ! 

Portret użytkownika ARTUR

Podatki ,podatki i jeszcze

Podatki ,podatki i jeszcze raz podatki , to zabija przedsiębiorczość , środowisko i ludzi . Zysk ponad wszystko , zielony ład na zasadach podatkowych realizowanych przez potentatów w produkcji komponentów do urządzeń , cła i embarga na dostawy tańszych produktów itd. Przykładem może być cło zaporowe na panele słoneczne w imporcie z Chin które oczywiście nie obowiązuje koncernów produkujących tam tanie podzespoły które następnie są sprzedawane Polakom ze 100 % marżą . Zielony ład widzimy też na wysypiskach w Afryce i w oceanach gdzie są utylizowane europejskie i amerykańskie śmieci i odpady komunalne , jest to dokonywane za przyzwoleniem i poparciem władz każdego kraju gdyż trudno jest coś wywieżć jeśli nie puści tego rządowy urzędnik celny .

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika wRG

Przecież to są bzdury. Autor

Przecież to są bzdury. Autor wylicza jakieś wymyślone liczby. 1kw dziennie? Po pierwsze, liczymy nie w kw tylko w kwh, po drugie 1 kwh to zużyje zwykły pc w 2h. Zużycie średniego gospodarstwa należy liczyć na 5kw w najwyższym punkcie dnia, co można podsumować na 20-30 kwh dziennie. Należy również założyć stały rozwój technologii powodujący stały wzrost wymagań energetycznych. Więc owszem energia geotermalna jest bardzo korzystna lecz nie ma szans że wystarczy na miliardy a nawet na tysiące lat.

Portret użytkownika euklides

Pozytywne zmiany mają swoje

Pozytywne zmiany mają swoje źródło zawsze w moralności. Nam potrzebna jest rewolucja moralna. Należy zdelegalizować państwo, które jest organizację terrorystyczną.

Społeczeństwa muszą budować swoją przyszłość w oparciu o wzajemne poszanowanie, którego materializacją powinny być cywilizowane, korzystne dla wszystkich umowy.

Należy zrozumieć, że osiąganie krótkoterminowych zysków kosztem otoczenia to czysta głupota. Co komu przyjdzie z bycia miliarderem w krainie głodu, brudu i rozpaczy? Obecne elity tego nie rozumieją i muszą zostać usunięte. Należy wykluczyć tych, którzy wykluczali. Osądzić ich taką miarą jaką sami sądzili. Dlaczego? Bo, skorpion pozostanie skorpionem. Dla innych jest nadzieja.

Portret użytkownika Ractaros96

Pamiętam jakieś kilka lat

Pamiętam jakieś kilka lat temu było bardzo głośno o energii geotermalnej w Polsce, ale potem temat ucichł. Panele są teraz najpopularniejsze, bo najbardziej dostępne i najłatwiejsze do instalacji. Do geotermi potrzeba scentralizowanych elektrociepłowni.

Geotermia to co do zasady najlepsze źródło energii w tym momencie, bo jest kompletnie niezależne od warunków pogodowych i nie wymaga paliwa. Islandia pięknie pokazała, że można być całkowicie niezależnym energetycznie od reszty świata. Jakbym miał wytypować miejsca, które najprędzej przetrwają upadek cywilizacji, to jednym z nich na pewno jest Islandia.

Mam wątpliwości co do zaspokojenia nią 100% naszych potrzeb, ale jako źródło energii szczególnie do ogrzewania bloków w miastach jak najbardziej.

Ostatecznie w przyszłości widzę dwa źródła energii, które zaspokoją wszystkie potrzeby ludzkości - fuzja jądrowa i panele słoneczne, ale zamontowane na orbicie i działające 24h na dobę.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Strony

Skomentuj