Energetyczna rewolucja! Pierwsza elektrownia słoneczna na orbicie zasila Ziemię

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Niedawno naukowcom udało się zrobić znaczący krok w kierunku wykorzystania energii słonecznej z kosmosu do zasilania Ziemi. Projekt Caltech, znany jako Space Solar Power Demonstrator (SSPD-1), wykorzystał rakietę SpaceX do wysłania 50-kilogramowego prototypu na niską orbitę. Kluczowym elementem tego urządzenia jest moduł MAPLE, przeznaczony do weryfikacji technologii bezprzewodowego przekazywania energii na Ziemię.

 

W ramach testów modułu MAPLE, energia była przesyłana bezprzewodowo na krótkie odległości, aby zapalić diody LED w odbiornikach. Wykorzystano do tego zaawansowaną technologię sterowania wiązką opartą na manipulacji fazowej i interferencji fal. Kolejnym krokiem było przesłanie wiązki energii do odbiornika na dachu laboratorium Caltech w Pasadenie, co zakończyło się sukcesem. Eksperyment potwierdził możliwość precyzyjnego kierowania wiązką energii na duże odległości.

 

Projekt ten, oprócz zaawansowanych aspektów technicznych, napotyka na wyzwania ekonomiczne. Szacowany koszt energii z takiego źródła to 1-2 USD za kWh, znacznie więcej niż średnia cena energii elektrycznej w USA. Mimo to, koncepcja przekazywania energii słonecznej z kosmosu otwiera nowe perspektywy w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Inicjatywa ta, wspierana przez Northrop Grumman Corporation i fundację Donalda Brena, ma na celu stworzenie nieprzerwanego źródła odnawialnej energii. Chociaż projekt stoi przed wieloma wyzwaniami, jego potencjał do globalnego dostępu do energii jest obiecujący.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zolik

Nie potrzeba zaśmiecać

Nie potrzeba zaśmiecać przestrzeni wokół ziemi aby mieć energię. Prąd jest w eterze. Piramidy nie są grobowcami a generatorami prądu (były). Tesla byłblisko okiełznania wolnej darmowej energii bezprzewodowej dla każdego ale JP Morgan mason wycofał finansowanie na rzecz Edisona. Na ziemi juz nie będzie dobrze przed paruzją bo po prostu to się musi stać. Teraz czeka nas czas wielkiego ucisku, antychryst, chipowanie i powrót Jezusa. Wtedy dopiero będzie dobrze ale tylko dla ludzi dobrych którzy są blisko kościoła i Boga. reszta zginie

Skomentuj