Emmanuel Macron uważa, że Francuzi powinni być bardziej pracowici

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Francji, Emmanuel Macron, obiecał znaczące obniżenie podatków dla klasy średniej, jednocześnie obniżając wydatki publiczne. Dodał jednak, że Francuzi muszą być bardziej pracowici i powinni brać przykład od sąsiadów, np. Niemców.

Prezydent Francji wziął udział w trwającej ponad 2 godziny konferencji prasowej w Pałacu Elizejskim. Macron przyznał się do niektórych błędów i zaznaczył, że czasami brakowało mu "ludzkiego" spojrzenia na niektóre problemy społeczne.

 

Gniew Francuzów wywołały przede wszystkim wysokie podatki. Szczególnie trudna sytuacja ekonomiczna zapanowała na prowincji. Furia skupiła się na Macronie, postrzeganym przez wielu jako "prezydenta elit", który zabiera biednym, a daje bogatym.

 

 

Protesty "żółtych kamizelek" spowodowały wiele spustoszenia w całym kraju, a wiele prób stłamszenia buntu nie przyniosło efektu. Ostatecznie rząd uległ społeczeństwu i obiecał, że podatki zostaną obniżone. Podczas czwartkowego wystąpienia Macron ostrzegł jednak Francuzów, że obniżki będą skutkowały deficytem budżetowym w wysokości około 5 miliardów euro. W związku z tym prezydent wystosował następujący apel do narodu:

Musimy więcej pracować. Francuzi pracują znacznie mniej niż nasi sąsiedzi. Musimy przeprowadzić poważną debatę społeczną na ten temat.

Macron wyraził również gotowość do przywrócenia podatku majątkowego dla elit, którego pozbył się na początku swojej kadencji. Prezydent bronił się, że decyzja miała "stymulować produkcję" i celem nie było przypodobanie się bogatym.

Macron obiecał ponadto, że ułatwi przeprowadzanie referendów. Pod uwagę mają być brane petycje, które zbiorą co najmniej milion podpisów. Prezydent zapewnił też mieszkańców prowincji, że będą mieli większy wpływ na decydowanie o losach państwa.

 

Macron przyznał, że bardzo żałuje niektórych swoich spostrzeżeń, które rozwścieczyły społeczeństwo. Zaapelował jednak do Francuzów, by trzymali się obranej przez niego drogi reform, która ma wyprowadzić państwo na prostą.

 

Jak narazie, proces odzyskiwania zaufania społecznego nie wychodzi prezydentowi najlepiej, ponieważ według najnowszych sondaży, aż 75% wyborców nie wierzy w poprawę sytuacji za rządów Macrona.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Jacy ci Francuzi są to są,

Jacy ci Francuzi są to są, ale k... wiedzą, że to rząd kradnie i że złem są podatki. A weź Polaka, to będzie bronił swojego pana feudalnego jak pana Boga swego, a gniew za swój pieski los będzie wylewał na tych, którzy dają mu zarobić.

Skomentuj