Emisje metanu z wiecznej zmarzliny, mogą być rzeczywistym powodem globalnego ocieplenia

Kategorie: 

Wieczna zmarzlina - źródło: dreamstime.com

Wieczna zmarzlina topnieje szybciej niż oczekiwano, i nikt nie wie, do czego to może doprowadzić. Nasi rządzący walczą dzielnie z przemysłowymi emisjami CO2, a węgiel przechowywany w wiecznej zmarzlinie może pojawić się w atmosferze w postaci dwutlenku węgla oraz w formie metanu, zdecydowanie najsilniejszego gazu cieplarnianego.

 

Zmarzlina, która obejmuje prawie jedną czwartą obszaru półkuli północnej przechowuje ogromne ilości gazów cieplarnianych. Wszystko wskazuje na to, że może się ona topić szybciej niż do tej pory uważano. Program Ochrony Środowiska ONZ (United Nations Environment Programme  - UNEP) opublikował raport, który stwierdził, że prognozy Międzyrządowego Panelu ds. Klimatu na temat wzrostu temperatury do roku 2014 mogą nie być prawdziwe, bo IPCC nie wziął pod uwagę ewentualnego topnienia wiecznej zmarzliny. 

 

Autorzy ostrzegają, że są dowody, iż proces topnienia zmarzliny na dużą skalę topnienia już się rozpoczął. Jednak naukowcy z NASA pobierający samolotem próbki powietrza nad Arktyką, lecąc na wysokości 150 m n.p.m., uważają się, że nawet UNEP nie rozumie powagi sytuacji.  Analiza nie jest jeszcze zakończona (jej wyniki zostaną zaprezentowane w przyszłym tygodniu na spotkaniu American Geophysical Union w San Francisco), ale wstępne wyniki wskazują, że poziom emisji gazów cieplarnianych w niektórych obszarach Arktyki jest znacznie wyższy niż prognozy modeli klimatycznych, podkreśla główny autor Charles Miller z NASA Jet Propulsion Laboratory, kierownik projektu CARVE.

 

Pierwsze wyniki pokazują również, że ze zmarzliny emitowane jest zauważalnie więcej metanu (ten gaz cieplarniany, jest 2 razy silniejszy niż osławiony dwutlenek węgla i zostaje w atmosferze nie mniej niż 100 lat), niż przewidywano.  Możemy założyć, że modele klimatyczne nie są w stanie podać dokładnej ilości metanu uwalnianego podczas topnienie wiecznej zmarzliny.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Orzeł

tak obiektywnie podchodząc do

tak obiektywnie podchodząc do ostatnich "tytułów" tematów na ZNZ, można zaobserwować pewną powtarzalność generującą psychozę w społeczeństwie… Co rusz w temacie wiadomości pojawia się słowo "może" i jego synonimy… (w dodatku założenia najgorsze, bo o poztywynych zmianach na ziemi się nie pisze) Skutek jest tego taki, że autor wiadomości stwarza w społeczeństwie strach, sensację itp. na czym żeruje… Jest sensacja, jest siano. Zobaczcie sami: często w temacie wiadomości pojawia się słowo np. "Może", "być może", "prawdopodobnie", "mogą" itp… przyjrzyjcie się ludzie. Gdzie tu wiarygodne informacje...?! Portal "zchodzi na psy"... jakiś czas temu było tu lepiej... był fajny i ciekawy protal, który skupiał normalnych ludzi i serwował prawdziwe informacje. Nie- nie żalę się... w d*** to mam, nie mój interes i nie moj problem, poza tym g*** mnie obchodzi co sobie wiara pakuje do łbów. Ale chodzi mi o sam fakt... Skoro strona ma charakter informacyjny, to niech serwuje wiarygodne informacje, a nie stek domysłów wybujałej wyobraźni! Tylko nie piszcie mi, że skoro mi się tu nie podoba to po co tu jestem i piszę... Szkoda Waszego czasu.
"Może", "być może" to... właśnie... albo się coś robi z jajem, albo... piz***!!!
 
 

Jest tylko jedna zasada taktyki, która nie podlega zmianom: użyć tego, co pod ręką, by zadać jak najwięcej ran, śmierci i zniszczenia wrogowi w jak najkrótszym czasie... Wróg przybiera różne postacie, tak też noszę nóż wszędzie, bo nóż to narzędzie!

Portret użytkownika geralt

Od dluzszego juz czasu, jak

Od dluzszego juz czasu, jak widze tytul artykulu typu "moze", to moglbym wyrazic sie podobnie jak przedmowca "orzel".  Czy to tutaj czy na innych portalach.  Po prostu nudzi mnie juz takie gdybanie, artykuly zapychacze, pieprzenie bez wiekszego sensu, bardziej przukuwaja tutaj uwage reklamy niz artykuly.  
I nie pisac mi tutaj "jak sie nie podoba, to wypad".  Kiedys bylo tutaj jakos ciekawiej i wracam z nadzieja na jakies powazniejsze wynurzenia zarowno autorow jak i komentatorow.  
Wyglada jakby na poczatku byla jakas idea ludzi dociekliwych i myslacych, ale chyba zostala przejeta przez zwykle robienie kasy.  Jeszcze troche i bedzie tutaj druga interia czy jej podobny, kreujacy rzeczywistosc na potrzeby wlasnej kieszeni, portal. 

Portret użytkownika Pio'76

    Znowu robicie ludziom

 
 
Znowu robicie ludziom wodę z mózgu! METAN NIE JEST "zdecydowanie najsilniejszym gazem cieplarnianym" Jest wiele gazów dziesięcio, stu, a nawet tysiąkrotnie silniejszych. Jest to tzw. Global Warming Potential i jego wartość jest odnoszona do CO2, którego potencjał jest równy 1 w tej skali. 
Dwutlenek węgla           CO2 - 1 
Metan                           NH4 - 23
Podtlenek azotu to już N2O - 296
Sześciofluorek siarki     SF6 - 22 200
Po drodze jest cała gama gazów chłodniczych.
Na pewno metanu jest o wiele więcej niż wszystkich kolejnych gazów razem wziętych i stąd jego bardzo mocny wpływ na efekt cieplarniany, ale to nie najsilniejszy gaz cieplarniany tylko konkuruje z CO2 o status najbardziej znaczącego.
Informacja w artykule jest ważna i poważna. Jednak wykazany tutaj brak rzetelności albo konfabulacje używane w celu nadania bardziej sensacyjnego tonu dla zawartej treści, w sumie podważają wartość całego przekazu.
Są tematy, które opierają się na opiniach i subiektywnej ocenie i w takich przypadkach można pisać bardziej, albo mniej radykalnie lub emocjonalnie, czy kierować czytelnika na pewne tory myślenia. Z drugiej strony są ustalone fakty i w ich przypadku można jedynie na nie wskazywać, bo jeśli się je zignoruje, nie wyglada to poważnie.

Portret użytkownika Pio'76

A wiesz, że ocieplenie

A wiesz, że ocieplenie klimatu to zjawisko przede wszystkim fizyczne, a nie chemiczne? Jeśli w ogóle masz coś na myśli to pewnie współczynnik ODP, a nie GWP. Poszperaj, dowiedz się o czym mówię, a później, jeśli będziesz w stanie zrozumieć o co chodzi zabierz głos.
Ja mówię o czymś, co jest już od dłuższego czasu wiadome.
Twoje kąśliwe uwagi bez merytorycznej treści mają poziom, barowego filozofa.
A, czepiasz do N zamaist C? Zwykła literówka.

Strony

Skomentuj