Kategorie:
Jak wykazały ostatnie badania przeprowadzone przez zespół badawczy z Chin, emisje metanu w tropikalnych obszarach Ziemi mogą wyjaśnić ponad 80% obserwowanych zmian w globalnym tempie wzrostu metanu atmosferycznego w latach 2010-2019,
Stężenie metanu w atmosferze zwiększyło się ponad dwukrotnie od czasów przedprzemysłowych, co stanowi 20% całkowitego wkładu w dzisiejsze globalne ocieplenie wywołane przez człowieka, twierdzi Liu Yi, naukowiec z Instytutu Fizyki Atmosfery Chińskiej Akademii Nauk.
Emisje tropikalnego metanu lądowego jako głównego źródła emisji metanu stanowią około 60% całkowitej globalnej emisji i opisują 84% średniego rocznego tempa wzrostu tego gazu w 2010 roku, zgodnie z badaniem opublikowanym online w czasopiśmie Nature Communications.
Znaczne wahania wzrostu stężenia metanu atmosferycznego, głównego gazu cieplarnianego, spowodowane są różnorodnymi emisjami antropogenicznymi i naturalnymi, a także stratami wynikającymi z utleniania rodnikiem hydroksylowym. Naukowcy ze wspólnej grupy badawczej wykorzystali dziesięcioletni zbiór danych (2010-2019) oraz satelitarne pomiary stężeń metanu, a także pomiary powierzchniowe, aby ograniczyć emisję metanu do atmosfery.
Korzystając z korelacyjnej analizy meteorologicznej, naukowcy odkryli silne korelacje sezonowe między wielkoskalowymi zmianami temperatury powierzchni morza w oceanach tropikalnych a regionalnymi fluktuacjami emisji metanu w tropikalnej Ameryce Południowej i tropikalnej Afryce.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Iwan Jebiewdenko - nowy baćka na Kremlu i w Kijowie
Iwan Jebiewdenko - nowy baćka na Kremlu i w Kijowie
Strony
Skomentuj