Emisja metanu w Arktyce była mocno niedoszacowana

Kategorie: 

redorbit.com

Topnienie wiecznej zmarzliny w Arktyce generuje więcej metanu niż dotychczas uważano. Wiele lodowców przykrywa obszary, w których zgromadzone zostało dużo gazów cieplarnianych. Ilości uwalniane w ten sposób są trudne do oszacowania a bez tych danych ustalanie jakichkolwiek modeli klimatycznych.

 

Za zagadnienie wzięli się naukowcy z University of Alaska w Fairbanks, na czele badania stanęła Katie Walter Anthony wraz ze współpracownikami. Badali z lotu ptaka 6700 lokalizacji wytypowanych, jako prawdopodobne miejsca emisji metanu. Poszukiwano otworów w lodzie, które wskazywałyby na wycieki. Następnie wytypowano 50 lokalizacji wypatrzonych z powietrza i udano się tam w celu pobrania próbek gazu w celu oszacowania ich wieku.

 

Gdy lodowce cofają się topnieje tez wieczna zmarzlina i uwalnia stary metan zrodzony w głębi ziemi. Modelowanie komputerowe wykazało, że sama Alaska uwalana do atmosfery 50 do 70 procent więcej niż sądzono. Ocieplenie napędza ten proces a uwalniany gaz napędza ocieplenie.

 

Według Walter Anthony fakt, że na Antarktydzie zlokalizowano pokłady ropy naftowej i gazu ziemnego wskazuje na to, że jest tam również metan a to dodatkowo powiększa bilans.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Braminus

Vacinne, prawda to, że

Vacinne, prawda to, że zdarzają się cyklicznie, ale nie wiem czy masz ochotę na zlodowacenie trwające kilkaset tysięcy lat Język Ja wolę jednak ocieplenie :) Świetna wiadomość! W końcu znowu nastanie ocieplenie klimatu i w Polsce będą rosła winorośl! Smile Polacy przerzucą się z barbarzyńskiej wódy na szlachetne wino i na zdrowie im wyjdzie!  Nie mogę się doczekać, bo przy okazji odkryją się lądy na północy i wraz z tym nowe stanowiska archeologiczne co pozwoli dowiedzieć się czegoś o mieszkających tam kiedyś ludziach i historii praludzi. Może trochę cieplejszy klimat przyczyni się też do wzrostu przyrostu demograficznegow Polsce, bo na razie to wymieramy i staczamy się by zostać wkrótce skansenem starych biednych ludzi...

Skomentuj