Emerytka odzyskała wzrok za pomocą mikroczipu

Kategorie: 

Źródło: tg

W Wielkiej Brytanii 88-letnia kobieta odzyskała wzrok za pomocą implantu oka. Pisze o tym The Guardian. Mieszkanka londyńskiego przedmieścia Dagenham jest pierwszą pacjentką w kraju, której wszczepiono chip oczny.

Emerytka cierpiąca na atrofię geograficzną straciła wzrok w lewym oku. Z pomocą Prima System mogła ponownie zacząć widzieć świat.

 

Urządzenie, wynalezione wspólnie przez inżynierów brytyjskich i francuskich, to chip i specjalne okulary. Dwumilimetrowy implant umieszczany jest bezpośrednio pod siatkówką pacjenta noszącego okulary.

 

Chip wykorzystuje kamerę do przechwytywania obrazu, przesyła go do komputera, który zwraca obraz przez komórki siatkówki do mózgu. Mózg interpretuje sygnał w podobny sposób, jak działa naturalne widzenie.

„To przełomowe urządzenie daje nadzieję na pomyślny wynik dla osób cierpiących na utratę wzroku” – powiedział chirurg Mahi Muqit, który przeprowadził operację.

Zdaniem lekarza powodzenie tej operacji oraz dane zebrane w trakcie badania pozwalają wielu osobom odzyskać wzrok. W listopadzie brytyjscy specjaliści przeprowadzili pierwszą operację zainstalowania oka wydrukowanego w 3D. Wydrukowanie sztucznego oka na drukarce trwało około dwóch godzin. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii około 60 tysięcy osób potrzebuje protezy oka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Set

Trwa chyba przyzwyczajanie

Trwa chyba przyzwyczajanie ludzi do tego, jakie to czipy nie są ,,wspaniałe i pomocne" w życiu.

Jeżeli by to wszystko wychodziło od sprawiedliwej ręki to owszem. Ale to wychodzi od korporacji bandyckich 

Portret użytkownika 777

czy to oznacza ze wszyscy

czy to oznacza ze wszyscy niewidomi juz niedlugo beda mieli czip 666 ? a potem juz wszyscy..., bez czipu 666 w ciele nie mozna bedzie wyjsc z domu ?

Ruszyła masowa „testoza”. Ministerstwo Zdrowia informuje o milionie testów w tydzień

Ostatnie 7 dni to ponad milion wykonanych testów – poinformował w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał, że „średnia dzienna przekroczyła w tym tygodniu 150 tys.”.

W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z nowym zjawiskiem – w rekordowym tempie wzrastają wskaźniki zakażeń oraz wykonanych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Na łeb na szyję lecą natomiast wskaźniki hospitalizacji i śmierci z powodu COVID-19.

„Ostatnie 7 dni to ponad milion wykonanych testów. Średnia dzienna przekroczyła w tym tygodniu 150 tys. a udział pozytywnych wyników to ponad 35%” – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Rzeczywiście, mierząc skalę zjawiska poziomem zakażeń, mamy do czynienia z najgorszą sytuacją od czasu ogłoszenia przez WHO stanu pandemii.

O czym jednak nie informuje minister, zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku hospitalizacji i zgonów spowodowanych COVID-19. 17 grudnia, w szczycie kolejnej fali mieliśmy do czynienia z 24 tys. hospitalizacji. Dzisiaj natomiast średnia tygodniowa wynosi 13 tys. i ciągle maleje. Podobnie jest w przypadku zgonów przypisanych COVID-19. 30 grudnia odnotowano rekordową w tej fali liczbę 708 zgonów, podczas gdy dzisiaj wynosi ona 231.

Skomentuj