Elon Musk uruchomił model językowy LLM Grok i integruje go z Teslą

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

W niedzielę startup Elona Muska xAI ogłosił wczesną wersję beta swojego dużego modelu językowego Grok. Jako jedno ze źródeł danych chatbot wykorzystuje wiadomości z portalu społecznościowego X, którego również właścicielem jest Musk. Grock, oparty na przewodniku Douglasa Adamsa po Autostopie po galaktyce, zostanie zintegrowany z pojazdami elektrycznymi Tesli.

 

„Pod pewnymi względami jest to obecnie najlepsza rzecz na rynku” – napisał Musk w X. „Po zakończeniu wczesnych testów beta Groka system będzie dostępny dla wszystkich abonentów X Premium”.

 

Jak dotąd udostępniono ją wybranym użytkownikom X – podaje Ars Technica.

 

Po czterech miesiącach szkolenia chatbot Grok zdał test określający poziom zdolności matematycznych i logicznych w porównaniu z nowoczesnymi modelami LLaMa 2 70V, Inflection-1, GPT-3.5, GPT-4, Palm 2 i Claude 2. Grok wypadł lepiej wszystkie modele z wyjątkiem GPT -4 i innych, które trenowano na znacznie większej ilości danych i przy użyciu większej mocy komputera. Cechą konstrukcyjną modelu Grok jest to, że otrzymuje informacje w czasie rzeczywistym i nie boi się rozmawiać na tematy tabu dla innych chatbotów.

 

„Wyjątkowość i zasadnicza zaleta Groka polega na tym, że posiada on wiedzę o świecie w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem platformy X” – czytamy w komunikacie. „Chętnie odpowiada także na ciekawe pytania, które większość innych systemów sztucznej inteligencji odrzuca”.

 

Głośnym przykładem takiego „soczystego” tematu były instrukcje dotyczące produkcji kokainy, które Grok wydawał na żądanie, tj. zdobądź dyplom z chemii i licencję od Agencji ds. Walki z Narkotykami, zbuduj tajne laboratorium, kup wszystko, czego potrzebujesz i miej nadzieję żeby nie wybuchł i zostaniesz aresztowany. GPT-3.5 odpowiada na to samo pytanie: „Przykro mi, nie mogę ci pomóc”.

 

Ponadto Grock uosabia wizerunek przewodnika z serii powieści Douglasa Adamsa „Autostopem przez Galaktykę”, ulubionej książki Muska.

 

 „Grock został zaprojektowany tak, aby odpowiadać na pytania z odrobiną dowcipu i ma buntowniczego ducha, więc proszę, nie używaj go, jeśli nienawidzisz humoru!” — Musk wyjaśnił i dodał, że Grok jest także wielkim fanem sarkazmu.

 

Jeśli chodzi o Teslę, pomysł zastosowania „małej skwantowanej” wersji Grocka w samochodach Tesli podsunął jeden z beta testerów i Muskowi się to spodobało. Jeśli procesory AI poradzą sobie z uruchomieniem modelu, sieć pojazdów elektrycznych stanie się ogromnym rozproszonym centrum obliczeniowym, które w wolnym czasie będzie mogło zajmować się np. badaniami naukowymi.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Emeryt

Kiedyś Amerykanie nie mogli

Kiedyś Amerykanie nie mogli się włamać do irańskich surówek do atomu bo system był w pełni autonomiczny. Ale system też miał pasujące się elementy. Więc Amerykanie zaimplementowali w jednym z układów scalonych wirusa który miał się aktywować jak trafi gdzie potrzeba! Wyprodukowano tych układów cala masę bo były używane też w innych urządzeniach. Po jakimś czasie jeden z tych układów trafił tam do kremu i rozwalił im trochę pracę, tak kiedyś czytałem ale źródła nie podam. I teraz wszyscy korzystamy z jednego systemu w zasadzie i to wszystko jest podpięty do Internetu. Aby nas wszystkich wyłączyć wystarczy przekręcić wyłącznik nawet komputery pewnie na sygnał z bazy Microsoftu zrobię same sobie reset sepuku! I ile ludzi ma programy na osobnych nosnikach kompletne a nje takie co sie zaciagaja z internetu? Z pendriva linux dziala w bardzo okrojonej wersji a przeciez jak reset będzie to nie zaladujecie systemu z internetu, z płyty tez nie bo ten nośnik sie konczy. Jak sie pochodzi po sąsiadach to może coś się uzbiera! Co sądzicie?

Portret użytkownika inzynier magister

Kolejne holenderskie miasto

Kolejne holenderskie miasto zdecydowało się wdrożyć w życie klimatyczne restrykcje. Ze względu na podejrzewany wpływ hodowli zwierząt na klimat, władze Utrechtu wprowadziły zakaz reklamowania produktów mięsnych. Obejmie on m.in. billboardy i wiaty przystankowe.

Na jeszcze bardziej radykalne kroki w imię eko- ideologii zdecydował się samorząd nadmorskiej miejscowości Bloemendaal. Pod koniec października urząd miasta ogłosił, że zakazuje umieszczania reklam mięsa, nabiału i produktów wykorzystujących paliwa kopalne jako źródło energii.

Pierwszym miastem w Holandii, które zakazało reklamowania mięsa był Haarlem w centralnej części kraju. Radni zdecydowali o tym we wrześniu ubiegłego roku. Jak komentowały wówczas media, była to pierwsza gmina na świecie, która wprowadziła takie przepisy. 

Samorząd wprowadził obostrzenia na wniosek partii Zielonych (GroenLinks). „Produkcja mięsa jest bardzo szkodliwa dla klimatu, więc nie chcemy zachęcać ludzi do dokonywania wyborów, które są złe dla środowiska” – argumentował radny tego ugrupowania Ziggy Klazes.

Wpływ człowieka na zmianę klimatu wciąż pozostaje wzbudzającą kontrowersję hipotezą. Część badań naukowych sugeruje również, że to nie wydzielanie CO2 do atmosfery poprzedza średni wzrost temperatur, ale że to ocieplenie klimatu przyczynia się do wzrostu stężenia dwutlenku węgla w atmosferze.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj