Elon Musk tworzy implanty, które umożliwią podłączenie mózgu do komputera

Kategorie: 

Źródło: Bret Hartman/TED

Firma Neuralink, której właścicielem jest Elon Musk, powstała w 2017 roku i od tego czasu zajmowała się tworzeniem zaawansowanego implantu. Urządzenie to pozwoli połączyć ludzki mózg z komputerem. Nowa technologia posiada wiele zastosowań, ale może okazać się bardzo niebezpieczna.

 

W połowie lipca bieżącego roku odbyła się prezentacja, na której Elon Musk zademonstrował prototyp interfejsu mózg-komputer. Implant o nazwie N1 składa się z czujników, które wszczepiane są do mózgu, odczytują sygnały i przekazują dane do odbiornika umieszczanego za uchem. Ten z kolei może bezprzewodowo przekazywać dane na smartfony lub komputery.

 

Co więcej, firma Neuralink opracowała specjalnego robota chirurgicznego, który może zajmować się wszczepianiem implantów. Maszyna była już testowana na zwierzętach i pomyślnie wykonała 87% zabiegów. Potrzeba jeszcze czasu, aby robot chirurgiczny był bardziej precyzyjny i w pełni bezpieczny, gdy będzie wykonywał zabiegi na ludziach.

Elon Musk ogłosił również, że już w 2020 roku, jego firma może rozpocząć pierwsze testy kliniczne z udziałem ludzi. Implanty wszczepiane do mózgu nie tylko dostarczyłyby nowej rozrywki, ale też mogłyby wynieść medycynę na jeszcze wyższy poziom. Interfejsy mózg-komputer będą mogły nie tylko odczytywać sygnały, ale też stymulować konkretne obszary mózgu, aby leczyć zaburzenia psychiczne.

Z pomocą tych implantów będzie można obsługiwać dowolne urządzenia wyłącznie z pomocą myśli. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać między innymi osoby sparaliżowane. Istnieje wiele zastosowań dla tej technologii, a docelowo, Elon Musk chce połączyć człowieka z maszyną i sztuczną inteligencją.

 

Istnieją jednak pewne niebezpieczeństwa. Firma Neuralink, wszczepiając implanty do mózgów, zdobędzie dane, które będzie mogła wykorzystać do własnych celów. Odczyt fal mózgowych może np. dać wgląd w ludzkie myśli. Istnieje tu o wiele większe ryzyko utraty prywatności niż w przypadku Facebooka, który jedynie gromadzi z sieci informacje pozostawiane przez użytkowników.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika minoduesp

Zacznie się od implantów

Zacznie się od implantów służących "rozrywce" a skończy na dobrowolnym pozbyciu się wolnej woli na rzecz "skynet-u" i taki będzie finał ! A potem już żadne reklamy w telewizji ani polityczne "obiecanki-cacanki" nie będą już nikomu potrzebne .. Rasa "Borg" ze "Star trek-a" także zaczynała od ulepszania ciała implantami w dążeniu do "doskonałości" a skończyło się na ubezwłasnowolnionych dronach z bezmyślnej służbie jednostki centralnej ! 

Portret użytkownika еuklidеs

ale też mogłyby wynieść

ale też mogłyby wynieść medycynę na jeszcze wyższy poziom

Jeszcze wyższy niż co? Upaństwowiona medycyna to etatystyczna maszynka, która od 100 stoi w miejscu i nie potrafi wyleczyć 90% przewlekłych chorób, w tym tak powszechnych jak rak.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika euklides

Mogę stworzyć taki telewizor,

Mogę stworzyć taki telewizor, który się nie zepsuje przez 60 lat i sprzedać go za 50 tys zł albo taki na 6 lat i wtedy kosztuje 5 tys. zł. Jako producent telewizorów z czegoś jednak muszę żyć. Cena to nie jest moje widzi mi się. Lepsze podzespoły też kosztują i klient do mnie przyjdzie rzadziej, więc siłą rzeczy cena musi być wyższa. To klient decyduje czy chce wydać więcej kasy na lepszy sprzęt, czy mniej kasy na gorszy. Po tym że tego nie rozumiesz, widać kim jesteś... Z medycyną jest ten problem, że nie mamy wyboru, bo twoje państwo trzyma wszystkich za mordę.

Portret użytkownika Kangur.

hmmm ... brawo euklides ...

hmmm ... brawo euklides ... ani słowa o prawdziwym winowajcy - o farmaceutycznych trucicielach...

Nie wieżę, że jesteś na tyle głupi, by nie widzieć różnicy między medycyną, a farmacją. UPAdlina miał co do ciebie rację, anarchistyczny sprzedawczyku.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika euklides

Prawdziwym winowajacą jest

Prawdziwym winowajacą jest twoje polinowskie państwo, które  hoduje kartele farmaceutyczne za pieniądze podatników, a konkurencję wsadza do więzień. To jest prawdziwy winowajca, a ty jesteś jego wyznawcą i plujesz sie kiedy tylko ktoś obnaża ten bolszewicki system. Dlatego napisałem o upaństwowionej medycynie. W przeciwieństwie do ciebie nikomu się nie sprzedałem pajacyku....

Portret użytkownika Kangur.

To kartele farmaceutyczne

To kartele farmaceutyczne dyktują warunki, nie odwrotnie człowieczku, a sanepid nad tym czuwa...jesteś ciemny jak tabaka w rogu czy celowo przekłamujesz rzeczywistość...?...pewnie to drugie co...?...anarchisto.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika еuklidеs

Tak, znam konsekwnecje.

Tak, znam konsekwnecje. Plinowska torba będzie pisać, że jestm "zdrajcą" bo nie biorę udziału w cyrku organizowanym przez władze Polin. I jeszzcze polinowska torba twierdzi, że jestem na ich usługach. Buahahaha.

Strony

Skomentuj