Elon Musk tworzy implanty, które umożliwią podłączenie mózgu do komputera

Kategorie: 

Źródło: Bret Hartman/TED

Firma Neuralink, której właścicielem jest Elon Musk, powstała w 2017 roku i od tego czasu zajmowała się tworzeniem zaawansowanego implantu. Urządzenie to pozwoli połączyć ludzki mózg z komputerem. Nowa technologia posiada wiele zastosowań, ale może okazać się bardzo niebezpieczna.

 

W połowie lipca bieżącego roku odbyła się prezentacja, na której Elon Musk zademonstrował prototyp interfejsu mózg-komputer. Implant o nazwie N1 składa się z czujników, które wszczepiane są do mózgu, odczytują sygnały i przekazują dane do odbiornika umieszczanego za uchem. Ten z kolei może bezprzewodowo przekazywać dane na smartfony lub komputery.

 

Co więcej, firma Neuralink opracowała specjalnego robota chirurgicznego, który może zajmować się wszczepianiem implantów. Maszyna była już testowana na zwierzętach i pomyślnie wykonała 87% zabiegów. Potrzeba jeszcze czasu, aby robot chirurgiczny był bardziej precyzyjny i w pełni bezpieczny, gdy będzie wykonywał zabiegi na ludziach.

Elon Musk ogłosił również, że już w 2020 roku, jego firma może rozpocząć pierwsze testy kliniczne z udziałem ludzi. Implanty wszczepiane do mózgu nie tylko dostarczyłyby nowej rozrywki, ale też mogłyby wynieść medycynę na jeszcze wyższy poziom. Interfejsy mózg-komputer będą mogły nie tylko odczytywać sygnały, ale też stymulować konkretne obszary mózgu, aby leczyć zaburzenia psychiczne.

Z pomocą tych implantów będzie można obsługiwać dowolne urządzenia wyłącznie z pomocą myśli. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać między innymi osoby sparaliżowane. Istnieje wiele zastosowań dla tej technologii, a docelowo, Elon Musk chce połączyć człowieka z maszyną i sztuczną inteligencją.

 

Istnieją jednak pewne niebezpieczeństwa. Firma Neuralink, wszczepiając implanty do mózgów, zdobędzie dane, które będzie mogła wykorzystać do własnych celów. Odczyt fal mózgowych może np. dać wgląd w ludzkie myśli. Istnieje tu o wiele większe ryzyko utraty prywatności niż w przypadku Facebooka, który jedynie gromadzi z sieci informacje pozostawiane przez użytkowników.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Zacznie się od implantów

Zacznie się od implantów służących "rozrywce" a skończy na dobrowolnym pozbyciu się wolnej woli na rzecz "skynet-u" i taki będzie finał ! A potem już żadne reklamy w telewizji ani polityczne "obiecanki-cacanki" nie będą już nikomu potrzebne .. Rasa "Borg" ze "Star trek-a" także zaczynała od ulepszania ciała implantami w dążeniu do "doskonałości" a skończyło się na ubezwłasnowolnionych dronach z bezmyślnej służbie jednostki centralnej ! 

Portret użytkownika еuklidеs

ale też mogłyby wynieść

ale też mogłyby wynieść medycynę na jeszcze wyższy poziom

Jeszcze wyższy niż co? Upaństwowiona medycyna to etatystyczna maszynka, która od 100 stoi w miejscu i nie potrafi wyleczyć 90% przewlekłych chorób, w tym tak powszechnych jak rak.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika euklides

Mogę stworzyć taki telewizor,

Mogę stworzyć taki telewizor, który się nie zepsuje przez 60 lat i sprzedać go za 50 tys zł albo taki na 6 lat i wtedy kosztuje 5 tys. zł. Jako producent telewizorów z czegoś jednak muszę żyć. Cena to nie jest moje widzi mi się. Lepsze podzespoły też kosztują i klient do mnie przyjdzie rzadziej, więc siłą rzeczy cena musi być wyższa. To klient decyduje czy chce wydać więcej kasy na lepszy sprzęt, czy mniej kasy na gorszy. Po tym że tego nie rozumiesz, widać kim jesteś... Z medycyną jest ten problem, że nie mamy wyboru, bo twoje państwo trzyma wszystkich za mordę.

Portret użytkownika euklides

Te kartele to właśnie twoje

Te kartele to właśnie twoje zasrane państwo. W telewizorach jednak jest większy postęp niż w medycynie, a jak uważasz inaczej to spokojnie możesz sobie kupić takie 60-letnie czarno-białe pudło. Co prawda dzisiaj będziesz mógł w nim pooglądać śnieg, ale za to możesz sobie położyć za plecami kliszę i zrobić rentgena....

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika euklides

Nie zrozumiałem komentarza? A

Nie zrozumiałem komentarza? A co osiołku nie jesteś już zwolennikiem dupokracji i państwowego systemu korporacyjnego? Próbujesz się dosrać tylko jak zwykle nie wiesz od której strony. A ja wiem, że jesteś mendą broniącą systemu, dlatego każdy mój post tak cię boli i próbujesz coś zmienić, namotać, odciągnąć uwagę od zasadniczego problemu...

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika euklides

Widzisz, od początku

Widzisz, od początku wiedziałem, że będziesz próbował odciągnąć uwagę od bidusiego, zbrodniczego państewka, które zmonopolizowało medycynę... Dlatego nie potrafisz nawet zacytować i manipulujesz jak UPAdlina, a ja napisałem wyraźnie "UPAŃSTWOWIONA medycyna".

Portret użytkownika Kangur.

No głupek...od początku piszę

No głupek...od początku piszę o farmacji idioto, a ty o polityce, jak srasz, to też o niej myślisz?...ty nawet różnicy nie widzisz między medycyną, a farmacja pajacu wplatając wszędzie swoje pojebane anarchistyczne debilizmy.

 bidusie, zbrodnicze państewko

wiele razy już ci pisałem, głupi anarchisto...jak ci się nie podoba, to won stąd, ujadaj gdzie indziej.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Max 1983

Kangur,nie mam zwyczaju

Kangur,nie mam zwyczaju odpisywać na jakiś wątek gdy go nie przyczytałem dobrze, ale teraz zrobię wyjątek bo zwyczajnie nie umiem już czytac tych głupot przez niego wypisywanych.To taki...Kukiz.Dużo ględzi o systemie ,no takie anarchistyczne gadanie ,ale jak każdy anarchista wszystko by zburzył, a potem siędział na gruzach nie wiedząc co ma dalej robić.Już kiedyś z nim o tym dyskutowałem i wyszło że ma zerowe pojęcie jakby miał sensownie funkcjonowac po upadku tych złych państw.Tak jak Kukiz dużo bełkocze i tak samo by skończył robiąc loda jakiemuś PSL, czyli partii najbardziej kojarzacej się z tymi wszystkimi układami.Przerobili by go jak Pawełka, bo jest tak samo ograniczony i nawet by nie wiedział kiedy liże "systemowi"dupę.Ale powyzywac wszystkich w koło zawsze można to nic nie kosztuję.

To że państwa to złodziejstwo a demokracja to iluzcja a nawet gdyby nią nie była to ma gigantyczne wady to wszyscy wiemy ,ale jeszcze trzeba podać sensowne recepty jak to zmienić i jak potem funkcjonować w tej nowej rzeczywistości a nie tlyko ujadać.Rozwalmy państwa ,rozwalny system, a potem niech każdy wybuduje sobie swój zamek i bez żadnych praw i zasad będziemy żyć długo i szcześliwie.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Strony

Skomentuj