Elon Musk ostrzegł pracowników SpaceX przed ryzykiem bankructwa firmy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawno doszło do wycieku e-maila, w którym Elon Musk, nawołuje pracowników SpaceX do szybkiego powrotu do pracy. Miliarder powiedział, że brak postępów w opracowywaniu silników Raptor, naraża firmę na „realne ryzyko bankructwa”.


Źródłem informacji był portal Space Explored i została ona potwierdzona przez telewizję CNBC. E-mail Muska do pracowników SpaceX dostarcza więcej kontekstu do odejścia byłego wiceprezesa Willa Heltsleya na początku tego miesiąca. Heltsley został odsunięty od rozwoju Raptora tuż przed swoim odejściem. Jak zauważył Musk, kierownictwo firmy od tego czasu zagłębia się w problemy programu – i odkryło, że ​​okoliczności „były znacznie poważniejsze”, niż wcześniej zgłaszano.

Silniki Raptor, mają kluczową rolę do odegrania w realizacji celów SpaceX w przyszłym roku. Mowa tu nie tylko o wystrzeleniu rakiety Starship, a także jej superciężkich dopalaczy, które firma planuje wykorzystać do lotu na Księżyc, ale i nowej generacji satelit Starlink. Zdaniem Muska, będą one napędzać finansowy sukces SpaceX. Jeśli firmie nie uda się uruchomić Raptora, oznacza to, że według Muska „nie może wystrzelić satelity Starlink V2”.

 

Prezes zakończył swoją wiadomość do pracowników, podkreślając, że w grę wchodzi finansowa przyszłość firmy. Sytuacja jest tak tragiczna, że aby zachować płynność finansową, w przyszłym roku SpaceX będzie musiało osiągnąć prędkość jednego lotu co dwa tygodnie, aby uniknąć katastrofy. Sam Elon Musk wypowiedział się o tym przecieku na swoim profilu na twitterze i tłumaczył, że istnieje poważne ryzyko, że globalna recesja, mogłaby wysuszyć cały kapitał, a SpaceX mogłoby stracić miliardy na projektach Starlink i Starship. Musk zaznaczył, że podczas gdy ryzyko bankructwa jest niewielkie, nie oznacza to, iż jest ono niemożliwe.

Najwyraźniej, skala zaniedbań poprzedniego wiceprezesa, była znacznie większa niż wcześniej sądził. Problem z produkcją Raptora jest zdaniem Muska największym potencjalnym niebezpieczeństwem dla przyszłości firmy. Miliarder przypomniał, że napęd został zaprojektowany, aby rozpocząć życie na Marsie (i Księżycu), co wymaga ~1000 razy więcej ładunku niż wszystkie obecne rakiety ziemskie razem wzięte.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Teresa z Torunia

Dawno temu von Braun

Dawno temu von Braun przedstawił kompleksowy program lotu na Marsa - żadne super cięzkie rakiety tylko stacja orbitalna stanowiąca oś całego programu. Rakieta z ziemi dowozi pasażerów na stację i dopiero z tej stacji odbywa główny lot na Marsa. Na pierwszy rzut może wydawa się to o wiele droższe (dochodzą koszty budowy stacji) ale wówczas można skonstruować o wiele większe statki, które pomieszczą większą ilość pasażerów (plus mniejsze zapotrzebowanie na paliwo). Przy okazji można wyeliminować ryzyko katastrofy podczas startu itd. itd. itd. Wygląda na to, że tym śladem zamierzają iść chińczycy, przynajmniej  tak można interpretować ich przyszłe plany.

Portret użytkownika Quark

To fakt ale jak sama wiesz

To fakt ale jak sama wiesz stację orbitalną już mamy i to od dość dawna , z tym że planować coś jest znacznie łatwiej niż potem wykonać. Nasza technologia jest zbyt siermiężna , rakiety potrzebują ogromnych ilości paliwa a uszkodzić je może byle "paproch" na orbicie nie mówiąc już o tym , że wszystko jest delikatne - żeby było lekkie . I dopuki nie upowszechni się inny rodzaj napędu umożliwiający łatwy i tani lot w kosmos to nic się nie zmieni a na to się jeszcze nie zanosi.

Portret użytkownika StrasznaPrawda

Wycieknąć to może sraka z

Wycieknąć to może sraka z dupy Pierdzącego Bidena natomiast w przypadku Muska to dziwne, że taki jajogłowy ekspert informatyczny pozwala sobię aby ktoś czytał jego wiadomości także to kolejny z wielu dowód, że Musk jest tylko podstawionym cwelebrytą który na niczym się nie zna.

Portret użytkownika oswiecony77

madry mason ale chciwy Kasa

madry mason ale chciwy Kasa blokuje illuminacje 4 Przyjmij wszystko, co przyjdzie na ciebie,
a w zmiennych losach utrapienia bądź wytrzymały!
5 Bo w ogniu doświadcza się złoto,
a ludzi miłych Bogu - w piecu utrapienia1.
6 Bądź Mu wierny, a On zajmie się tobą,
prostuj swe drogi i Jemu zaufaj!  18 Wpadnijmy raczej w ręce Pana
niż w ręce ludzi:
jaka jest bowiem Jego wielkość,
takie też i miłosierdzie2.

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Set

Ale czy nie piecem utrapienia

Ale czy nie piecem utrapienia są... ludzie? czyli paradoksalnie wypala nas oddając nas ludziom, bo powinno być tak, ze natura powinna być tym utrapieniem, dzikia przyroda itd, jako bezposrednie dzieło Boga. Zamiast tego jestem wsrod ludzi ktorzy mnie nienawidza bez powodu. Codziennie proszę Boga, by mnie od ludzi zabrał, nawet do lwa.

Skomentuj